Kto je dedičom, ak nemáme deti?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Nitriansky
Odpovedá: Advokát Nitra
Odpovedané dňa: 19. 4. 2016

Otázka: Kto je dedičom, ak nemáme deti?

Dobry den. Mala by som prosim otazku. Sme bezdetny manzelsky par. Ak jeden z nas zomrie, cast majetku prechadza na manzela/lku, a cast na deti. Ale ak my deti nemame? Kto je dedicom? Dakujem velmi pekne.

Odpoveď: Kto je dedičom, ak nemáme deti?

Dobrý deň, situácia závisí aj od toho, či zriadite závet alebo sa bude dediť zo zákona. Ak by každý z Vás zriadil závet, v ktorom by disponoval pozostalosťou je možné právne docieliť stav, že v prípade úmrtia jedného, zdedí ten druhý úplne všetko. Ak závet nezriadite, bude sa dediť podľa zákonných ustanovení. V prípade, že nemáte deti, tak sa bude dediť v tzv. druhej zákonnej skupiny. V tejto skupine sú dedičmi manžel poručiteľa, jeho rodičia a tiež tí, ktorí s poručiteľom žili v spoločnej domácnosti aspoň jeden rok pred jeho smrťou, starali sa o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa. Rovnako je však v zákone uvedené, že ak sa dedí podľa tohto zákonného ustanovenia, tak manžel poručiteľa zdedí aspoň polovicu dedičstva. Inak dedia dedičia v tejto skupine rovným dielom. Z toho dôvodu Vám s ohľadom na Vašu právnu istotu odporúčam obom zriadiť závet (spoločný závet v našom právnom poriadku nie je možné zriadiť), v ktorom budete disponovať svojou pozostalosťou tak, že všetko zdedí druhý manžel.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmoPodotázka: Kto je dedičom, ak nemáme deti? (Dedičské právo)

Dobrý deň,
čítam samé vynikajúce recenzie na Vaše poradenstvo, tak som sa rozhodla Vám tiež napísať. Sme s partnerom obaja rozvedení, on je bezdetní so žijúcimi rodičmi a sestrou, ja mám plnoletú dcéru z prvého manželstva, žijúceho otca a 2 sestry. Obaja s partnerom mame svoje byty nadobudnuté každý pre seba (vo výlučnom vlastníctve). Chceli by sme sa vziať a po svadbe nadobudnúť spoločný dom, pričom si ponecháme aj doteraz nadobudnuté byty, každý pre seba. Spoločný dom bude spadať pod BSM, byty zrejme nie. Potrebovala by som radu: Ako by sme mali vyriešiť dedenie v prípade smrti jedného z nás ? Ja navrhujem, spísať závet, hlavne kvôli mojej dcére, kde by som v prípade mojej smrti odkázala celý môj byt vo výlučnom vlastníctve dcére a dom v BSM iba partnerovi (moju časť). Je to takto možné ? Ďakujem.

Odpoveď: Kto je dedičom, ak nemáme deti?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 20.07.2019)

Dobrý deň,

Áno, pre prípad smrti môžete spísať závet. Podľa súčasne platnej právnej úpravy je možné dediť iba na základe zákona ( ide o 4 dedičské skupiny vypísané v príslušných ustanoveniach občianskeho zákonníka) alebo na základe spísaného závetu. Pri písaní závetu je nevyhnutné mať na mysli, že v zmysle Občianskeho zákonníka poručiteľ nemôže zabudnúť na tzv. neopomenuteľných dedičov (potomkovia poručiteľa).

Ak ide o maloleté deti, musí sa im dostať aspoň toľko, koľko robí ich zákonný dedičský podiel. Ak ide o plnoleté deti, musí sa im dostať aspoň toľko, koľko robí jedna polovica ich zákonného podielu (ustanovenie § 479 Občianskeho zákonníka).

Je to možné, tak, ako uvádzate, no ako som uviedol, ak bude dcéra plnoletá, nemôže dostať menej než polovičný podiel z Vášho majetku. Záleží na hodnote Vášho majetku ku dňu smrti.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole


Musíte súhlasiť s podmienkami.Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:

Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk