Máte
otázku?

Kto je dedičom, ak nemáme deti?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Nitra

Otázka: Kto je dedičom, ak nemáme deti?

Dobrý deň. Mám prosím otázku. Sme manželský pár bez detí. Ak jeden z nás zomrie, časť majetku prechádza na manžela/manželku a časť na deti. Avšak, čo sa stane ak nemáme deti? Kto je vtedy dedičom? Ďakujem veľmi pekne.

Odpoveď: Kto je dedičom, ak nemáme deti?

Dobrý deň, situácia závisí aj od toho, či zriadite závet alebo sa bude dediť zo zákona. Ak by každý z Vás zriadil závet, v ktorom by disponoval pozostalosťou je možné právne docieliť stav, že v prípade úmrtia jedného, zdedí ten druhý úplne všetko. Ak závet nezriadite, bude sa dediť podľa zákonných ustanovení. V prípade, že nemáte deti, tak sa bude dediť v tzv. druhej zákonnej skupiny. V tejto skupine sú dedičmi manžel poručiteľa, jeho rodičia a tiež tí, ktorí s poručiteľom žili v spoločnej domácnosti aspoň jeden rok pred jeho smrťou, starali sa o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa. Rovnako je však v zákone uvedené, že ak sa dedí podľa tohto zákonného ustanovenia, tak manžel poručiteľa zdedí aspoň polovicu dedičstva. Inak dedia dedičia v tejto skupine rovným dielom. Z toho dôvodu Vám s ohľadom na Vašu právnu istotu odporúčam obom zriadiť závet (spoločný závet v našom právnom poriadku nie je možné zriadiť), v ktorom budete disponovať svojou pozostalosťou tak, že všetko zdedí druhý manžel.

Trápi vás "Kto je dedičom, ak nemáme deti?" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Kto je dedičom, ak nemáme deti? (Dedičské právo)

Dobrý deň, moja teta nemá manžela ani deti, iba jednu staršiu sestru. Teta si praje, aby po jej smrti dedila iba dcéra jej sestry. Nechce, aby syn jej sestry alebo iní príbuzní dedili. Je možné v závete určiť, že dedičkou bude výlučne dcéra sestry, bez potreby vydedenia ostatných príbuzných? Okrem toho, teta by chcela, aby dedička (dcéra sestry) vyplatila určitú percentuálnu časť dedičstva svojej matke (sestre tety), ale iba v prípade, ak bude sestra tety ešte nažive. Je takáto podmienka právne vykonateľná? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Kto je dedičom, ak nemáme deti?

(odpoveď odoslaná: 30.05.2025)

Dobrý deň, na vami položenú otázku uvádzame, že ak je teta slobodná a bezdetná, najlepčím spôsobom ako určiť dedičov je spísanie závetu. Keďže vaša teta nemá vlastné deti, ktoré v zmysle ust. Občianského zákonníka sú neopomenuteˇˇlnými dedičmi, môže závetom určiť za dediča kohokoľvek. Svojich súrodencov prípadne ich deti vydediť nemôže, lebo vydediť možno len potomkov poručiteľa. Takže tento krok vydedenia v jej prípade odpadá.

Na spísanie závetu odporúčam kontaktovať notára, ktorý závet zaeviduje v centrálnom registry závetov.

Pokiaľ ide o podmienku vyplatenia sestry budúcej poručiteľky ako príkaz pre závetnú dedičku. uvádzame, že akékoľvek podmienky uvedneé v závete sú neplatné, čo vyplýva z ust. § 478  Občianskeho zákonníka. Vec prípadnej platby v prospech sestry budúcej poručiteľky odporúčam riešiť za života ak je ochota na strane vašej tety.


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Kto je dedičom, ak nemáme deti? (Dedičské právo)

Dobrý deň, reagujem na pôvodnú otázku ohľadom dedičstva v prípade manželov, ktorí sú bezdetní. V pôvodnej odpovedi ste napísali, že ak manželia nespíšu samostatné záveti o tom, že chcú, aby po ich smrti všetok majetok zdedil žijúci manžel/manželka, tak sa postupuje podľa zákona a dedí sa v druhej zákonnej skupine. Tomuto postupu ale nerozumiem - prečo by sa malo dediť v druhej zákonnej skupine, keď existuje prvá zákonná skupina, do ktorej patrí manžel/manželka a ich deti? Deti v prípade bezdetného manželstva žiadne neexistujú, preto by sa tu natislo logické riešenie, aby v rámci prvej zákonnej skupiny všetko zdedil žijúci manžel/manželka. Nerozumiem tomu, prečo by v takomto prípade mala byť relevantná druhá zákonná skupina, a teda napríklad rodičia nebohého. Ďakujem pekne za vysvetlenie.

Odpoveď: Kto je dedičom, ak nemáme deti?

(odpoveď odoslaná: 30.10.2024)

Dobrý deň,
odpoveď na Vašu otázku vyplýva priamo zo zákona. Manžel totiž nemôže dediť vrámci dedičskej skupiny č. 1 sám, tak je nastavený zákon. Podľa ust. § 474 ods. 1 Občianskeho zákonníka: 

(1) Ak nededia poručiteľovi potomci, dedí v druhej skupine manžel, poručiteľovi rodičia a ďalej tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z tohto dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa.

V úvode je výslovne uvedené, že ak nededia poručiteľovi potomci, teda deti, tak dedí v druhej skupine manžel, rodičia a spolužijúce osoby. Prikladám aj znenie z komentára: 

Predpokladom dedenia v tejto skupina (č.1) je, aby poručiteľ mal aspoň jedného potomka. Ak nededí po ňom žiaden potomok, manžel dedí v druhej skupine. Občiansky zákonník II, 2. vydání, 2019, s. 1792 - 1794: J. Bajánková

Preto, ak poručiteľ nemá dediť a má záujem všetko prenechať manželovi, tak bude potrebné zriadiť závet.


Podotázka: Kto je dedičom, ak nemáme deti? (Dedičské právo)

Dobrý deň, čítam samé vynikajúce recenzie na vaše poradenstvo, preto som sa rozhodla vám tiež napísať. S mojím partnerom sme obaja rozvedení. On je bezdetný so žijúcimi rodičmi a sestrou, ja mám plnoletú dcéru z prvého manželstva, žijúceho otca a dve sestry. Obaja s partnerom vlastníme svoje byty, každý svoj, nadobudnuté výlučne na seba. Chceli by sme sa vziať a po svadbe nadobudnúť spoločný dom, pričom by sme si ponechali aj doterazšie byty, opäť každý svoj. Spoločný dom bude spadať pod BSM, byty pravdepodobne nie. Potrebovala by som radu: Ako by sme mali vyriešiť dedičstvo v prípade smrti jedného z nás? Ja navrhujem spísať závet, hlavne kvôli mojej dcére. V prípade mojej smrti by som chcela odkázať celý môj byt vo výlučnom vlastníctve dcére a dom v BSM iba partnerovi (moju časť). Je to takto možné? Ďakujem.

Odpoveď: Kto je dedičom, ak nemáme deti?

(odpoveď odoslaná: 20.07.2019)

Dobrý deň,

Áno, pre prípad smrti môžete spísať závet. Podľa súčasne platnej právnej úpravy je možné dediť iba na základe zákona ( ide o 4 dedičské skupiny vypísané v príslušných ustanoveniach občianskeho zákonníka) alebo na základe spísaného závetu. Pri písaní závetu je nevyhnutné mať na mysli, že v zmysle Občianskeho zákonníka poručiteľ nemôže zabudnúť na tzv. neopomenuteľných dedičov (potomkovia poručiteľa).

Ak ide o maloleté deti, musí sa im dostať aspoň toľko, koľko robí ich zákonný dedičský podiel. Ak ide o plnoleté deti, musí sa im dostať aspoň toľko, koľko robí jedna polovica ich zákonného podielu (ustanovenie § 479 Občianskeho zákonníka).

Je to možné, tak, ako uvádzate, no ako som uviedol, ak bude dcéra plnoletá, nemôže dostať menej než polovičný podiel z Vášho majetku. Záleží na hodnote Vášho majetku ku dňu smrti.



V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Kto je dedičom, ak nemáme deti?" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.