Kto je dedičom, ak nemáme deti?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Nitra

Otázka: Kto je dedičom, ak nemáme deti?

Dobrý deň. Mám prosím otázku. Sme manželský pár bez detí. Ak jeden z nás zomrie, časť majetku prechádza na manžela/manželku a časť na deti. Avšak, čo sa stane ak nemáme deti? Kto je vtedy dedičom? Ďakujem veľmi pekne.

Odpoveď: Kto je dedičom, ak nemáme deti?

Dobrý deň, situácia závisí aj od toho, či zriadite závet alebo sa bude dediť zo zákona. Ak by každý z Vás zriadil závet, v ktorom by disponoval pozostalosťou je možné právne docieliť stav, že v prípade úmrtia jedného, zdedí ten druhý úplne všetko. Ak závet nezriadite, bude sa dediť podľa zákonných ustanovení. V prípade, že nemáte deti, tak sa bude dediť v tzv. druhej zákonnej skupiny. V tejto skupine sú dedičmi manžel poručiteľa, jeho rodičia a tiež tí, ktorí s poručiteľom žili v spoločnej domácnosti aspoň jeden rok pred jeho smrťou, starali sa o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa. Rovnako je však v zákone uvedené, že ak sa dedí podľa tohto zákonného ustanovenia, tak manžel poručiteľa zdedí aspoň polovicu dedičstva. Inak dedia dedičia v tejto skupine rovným dielom. Z toho dôvodu Vám s ohľadom na Vašu právnu istotu odporúčam obom zriadiť závet (spoločný závet v našom právnom poriadku nie je možné zriadiť), v ktorom budete disponovať svojou pozostalosťou tak, že všetko zdedí druhý manžel.