Vrátenie dedičstva

Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Košice

Otázka: Vrátenie dedičstva

Dobrý deň, chcel by som sa informovať, ako mám postupovať. Moji rodičia mi darovali dom s podmienkou, že v ňom môžu dožiť. Medzitým som si kúpil ďalšiu nehnuteľnosť a to sa im nepáči. Požadovali, aby som darovaciu zmluvu zrušil. Neskôr som sa dozvedel, že dom chcú darovať synovi mojej sestry. Rád by som sa poradil ako postupovať, aby moje deti neboli v konečnom dôsledku vydedené.

Odpoveď: Vrátenie dedičstva

Darovacou zmluvou darca niečo bezplatne prenecháva alebo sľubuje obdarovanému a ten dar alebo sľub prijíma. Darovacia zmluva musí byť písomná, ak je predmetom daru nehnuteľnosť, a pri hnuteľnej veci, ak nedôjde k odovzdaniu a prevzatiu veci pri darovaní. Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým h r u b o    p o r u š u j e    d o b r é      m r a v y .

Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy. Obč. zákonník ani iný zákon nedefinuje pojem dobrých mravov, preto sa musí vychádzať z judikatúry a  z uznávaných pravidiel správania v spoločnosti, ktoré tvoria základ fundamentálneho hodnotového poriadku. Bližšie resp. podrobné pojednanie o dobrých mravoch pojednávame na tomto linku :

http://ficek.sk/pravna-poradna/dobre-mravy-16

Čo Vám poradiť : Môžete a nemusíte s uvedeným návrhom súhlasiť.  Pokaľ Vaše správanie sa voči darcom nenapĺňa intenzitu   hrubého porušenia dobrých mravov súd návrh zamietne.
Pre budúcnosť treba vedieť /prepáčte, aj keď ste sa na uvedené nepýtal/ : V prípade dedičského konania sa Vám na Váš dedičský podiel započítava hodnota uvedeného daru - rodinného domu, .t. j. : ak predmetom dedičského konania budú aktíva Vy ako dedič budete menej dediť /§  484 Obč. zák./.

Pokiaľ sa jedná o Vaše deti v zmysle ust. § 469  Obč. zák.  poručiteľ  môže vydediť p o t o m k a /t.j. len potom, ak

a) v rozpore s dobrými mravmi neposkytol poručiteľovi potrebnú pomoc v chorobe, v starobe alebo v iných závažných prípadoch, b) o poručiteľa trvalo neprejavuje opravdivý záujem, ktorý by ako potomok mal prejavovať, c)

bol odsúdený pre úmyselný trestný čin na trest odňatia slobody v trvaní najmenej jedného roka,

d) trvalo vedie neusporiadaný život.

Aby   prípadné vydadenie sa vzťahovalo aj na Vaše deti muselo by to byť uvedené v listine o vydedení, pre ktorú listunu platia primerane ustanovenia o závete /alografný,  holografný,  forma notár. zápisnice/ a potom možnosť  súdneho napadnutia neplatnosti vydedenia. Dôvody vydedenia musia byť uvedené, nestačí odkaz na ustanovenia zákona.

Ak by ste mal v budúcnosti problém ohľadom uvedeného problému môžete sa obrátiť na našu AK.