Výpis z registra trestov

Online právna poradňa
Oblasť práva: Iné oblasti práva, Trnava

Otázka: Výpis z registra trestov

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, či je do registra trestov zapísaný aj priestupok za drobnú krádež. V marci 2016 som spáchal drobnú krádež v obchode v hodnote 20 €. Na mieste mi bola uložená pokuta políciou a bol som upozornený, že po dobu jedného roka sa nesmiem dopustiť žiadneho priestupku. V júni 2016 chcem založiť živnosť, kde potrebujem aj výpis z registra trestov a chcel by som vedieť, či bude tento priestupok zaznačený, alebo nie. Za Vašu odpoveď Vám vopred ďakujem.

Odpoveď: Výpis z registra trestov

Dobrý deň. V prvom rade je potrebné uviesť, že právny poriadok diferencuje medzi priestupkom a trestným činom. Zjednodušene možno uviesť, že pre priestupky je charakteristická nižšia miera nebezpečnosti pre spoločnosť, než je tomu pri trestných činoch. Za priestupky sa preto neukladajú tresty, ale sankcie (pokarhanie, pokuta, zákaz činnosti a prepadnutie veci). Ak ste sa teda dopustili priestupku, nemal by byť o tomto záznam vo Vašom registri trestov. Pre vylúčenie akýchkoľvek pochybností si môžete nechať vyhotoviť výpis z registra trestov už teraz, napr. na pošte.