Máte
otázku?

Výmaz otca z rodného listu


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Košice

Otázka: Výmaz otca z rodného listu

Dobrý deň, prajem prosím Vás, keď chcem vymazať oca môjho dieťaťa z rodného listu, aj keď je skutočný otec dieťaťa ale nejaví žiaden záujem od jeho narodenia. Mám priateľa, ktorý si ho chce osvojiť. Musíme byt zobratí, aby došlo k osvojeniu? A je biologický otec nutný byt pri tom myslím pri odpise z listu alebo stačí, keď sa mu zašlú dokumenty poštou? Ďakujem.

Odpoveď: Výmaz otca z rodného listu

Dobrý deň,

vymazať otca z rodného listu na základe toho, že o dieťa nejaví záujem nie je možné. Vymazať otca z rodného listu je možné len v prípade ak dôjde k zapretiu otcovstva, čo vo Vašom prípade neprichádza do úvahy, keďže tvrdíte, že je biologickým otcom. Výmaz by ste mohli docieliť tak, ako ste uvádzali, teda osvojením. Osvojením by došlo aj k zmene zápisu pri otcovi dieťaťa. Podľa ustálenej rozhodovacej praxe súdov však osvojenie dieťaťa priateľom matky (mužom, ktorý nie je jej manžel), nie je možné. Osvojiť by si ho mohol až keď by bol Váš manžel. Vtedy by išlo o zjednodušenú formu osvojenia.

Trápi vás "Výmaz otca z rodného listu" a chcete pomôcť?

V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál

JUDr. Patrik Ozimanič



4,9 (3,405)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:




Podotázka: Výmaz otca z rodného listu (Rodinné právo)

Je pri tom všetkom potrebný biologický otec? Alebo stačí ak sa mu návrh a súhlas s podpisom pošle poštou? Ďakujem.

Odpoveď: Výmaz otca z rodného listu

(odpoveď odoslaná: 10.05.2017)

Dobrý deň,

podľa § 144 ods. 1 Civilného mimosporového poriadku Účastníkmi konania o osvojenie sú osvojované dieťa, jeho rodičia, prípadne poručník, osvojiteľ a jeho manžel.,

Súhlas otca nie je potrebný v prípade podľa § 102 ods.1 písm. a) ZR Na osvojenie nie je potrebný súhlas rodičov osvojovaného maloletého dieťaťa ani súhlas maloletého rodiča maloletého dieťaťa, ak počas najmenej šiestich mesiacov neprejavovali skutočný záujem o maloleté dieťa najmä tým, že ho nenavštevovali, neplnili si pravidelne a dobrovoľne vyživovaciu povinnosť k maloletému dieťaťu a nevynaložili úsilie upraviť si svoje rodinné a sociálne pomery tak, aby mohli osobne vykonávať starostlivosť o maloleté dieťa, ak im v prejavení záujmu nebránila závažná prekážka,

V takom prípade by súhlas s osovjením nedával otec, ale opatrovník. 

V podstate, po podaní návrhu na osvojenie sa začne celá procedúra, kde sa budú skúmať všetky okolnosti (aj vyššie uvedené) a podľa toho, súd zvolí postup.



V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Výmaz otca z rodného listu" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (3.405)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku