Výmaz otca z rodného listu

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Košice

Otázka: Výmaz otca z rodného listu

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať: Keď chcem vymazať mena biologického otca môjho dieťaťa z rodného listu, je to možné, aj keď tento otec dieťaťa od jeho narodenia nejaví žiaden záujem? Mám priateľa, ktorý má záujem dieťa osvojiť. Je potrebné, aby sme boli manželia, aby mohlo dôjsť k osvojeniu? Je nevyhnutné, aby biologický otec bol prítomný pri jeho výmaz z rodného listu, alebo mu stačí poslať dokumenty poštou? Ďakujem.

Odpoveď: Výmaz otca z rodného listu

Dobrý deň,

vymazať otca z rodného listu na základe toho, že o dieťa nejaví záujem nie je možné. Vymazať otca z rodného listu je možné len v prípade ak dôjde k zapretiu otcovstva, čo vo Vašom prípade neprichádza do úvahy, keďže tvrdíte, že je biologickým otcom. Výmaz by ste mohli docieliť tak, ako ste uvádzali, teda osvojením. Osvojením by došlo aj k zmene zápisu pri otcovi dieťaťa. Podľa ustálenej rozhodovacej praxe súdov však osvojenie dieťaťa priateľom matky (mužom, ktorý nie je jej manžel), nie je možné. Osvojiť by si ho mohol až keď by bol Váš manžel. Vtedy by išlo o zjednodušenú formu osvojenia.