Dobrý deň,
skutočnosť, že od Vás otec žiada výživné ešte neznamená, že na neho má nárok. To bude predmetom dokazovania v súdnom konaní, kde súd na základe všetkých relevantných skutočností uváži, či otcovi nárok na výživné vznikol, alebo nie. Nárok rodiča na výživné vyplýva z ustanovenia § 66 a 67 Zákona o rodine.
§ 66
Deti, ktoré sú schopné samy sa živiť, sú povinné zabezpečiť svojim rodičom primeranú výživu, ak to potrebujú.
§ 67
(1) Každé dieťa plní vyživovaciu povinnosť voči rodičom v takom rozsahu, aký zodpovedá pomeru jeho schopností, možností a majetkových pomerov k schopnostiam, možnostiam a k majetkovým pomerom ostatných detí.
(2) Vyživovacia povinnosť medzi manželmi a poskytovanie príspevku na výživu rozvedenému manželovi predchádza vyživovaciu povinnosť detí voči rodičom.
Uvádzate, že otec pracuje, potom predpokladám, že je schopný sa o seba postarať, a preto by súd jeho návrh s najväčšou pravdepodobnosťou zamietol.
Pokiaľ ide o zapretie otcovstva, najskôr by ste v jednom konaní museli preukázať právny záujem na tomto zapretí (podľa Vašej otázky to, že nechcete platiť výživné). Ak by súd pripustil, že existuje Váš právny záujem na zapretí až potom by nasledovalo druhé konanie o zapretie otcovstva, kde by ste museli preukázať, že skutočne dotyčný muž nie je otcom. Ak však Vašim otcom je, potom by ste v tomto konaní boli neúspešný.
Odporúčam Vám poradiť sa s advokátom osobne vo Vašom okolí.