Máte
otázku?

Ako vymazať rodičov z rodného listu?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Banská Bystrica

Otázka: Ako vymazať rodičov z rodného listu?

Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať, či je právne možné zbaviť rodičovských práv oboch rodičov už ako dospelá osoba? V preklade, nechcem mať v rodnom liste svojich rodičov, nevychovali ma, neplnili si vyživovacie povinnosti a len mi život komplikovali tým, že majú zle meno. Matka alkoholička, ktorú som spoznala, keď som mala 21 r a otec trestaný. Takže buď by som chcela mať prázdne kolonky, alebo rodičov, ktorý ma vychovali a bola som u nich v pestúnskej starostlivosti. Dá sa to nejakým spôsobom riešiť? Môžem ako dospelá podpísať nejaký adopčný papier alebo niečo obdobne? Ďakujem pekne .Ostávam s pozdravom.

Odpoveď: Ako vymazať rodičov z rodného listu?

Dobrý deň. Zásahy do rodičovských práv a povinností môže robiť len súd, t.j. môže výkon rodičovských práv a povinností buď obmedziť, alebo pozbaviť rodičov výkonu rodičvoských práv. Zákon o rodine však upravuje tieto inštitúty len vo vzťahu k maloletému dieťaťu. Taktiež v prípade maloletého dieťaťa pripadá do úvahy aj osvojenie. Osvojenie zákon rieši taktiež vo vzťahu k maloletému dieťaťu. Až na základe rozhodnutia súdu dôjde k zmene priezvisku v rodnom liste dieťaťa. Vzhľadom na to, že Vy ste už plnoletá nie je možné, aby súd rozhodoval vo Vašom prípade o osvojení, prípadne o pozbavení alebo obmedzení výkonu rodičovských práv a povinností Vašich rodičov. 

Trápi vás "Ako vymazať rodičov z rodného listu?" a chcete pomôcť?

V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál

JUDr. Patrik Ozimanič4,9 (3,405)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:
Podotázka: Ako vymazať rodičov z rodného listu? (Rodinné právo)

Dobrý deň,
chcem sa spýtať, s dcérou 16 rokov sa nebavíme vôbec. V opatere bude babky. Je možné sa zbaviť dieťaťa, a teda neplatiť výživné na neho, ako keby cudzie dieťa.

Odpoveď: Ako vymazať rodičov z rodného listu?

(odpoveď odoslaná: 09.09.2022)

Dobrý deň,
ak ste biologickým otcom dieťaťa, tak sa nemôžete iba tak vzdať rodičovských práv a povinností a nie je možné zaprieť otcovstvo. Taký postup nie je v záujme dieťaťa. V záujme dieťaťa je práve to, aby rodičia zabezpečovali jeho výživu bez ohľadu na to, či si rozumejú, komunikujú...


Podotázka: Ako vymazať rodičov z rodného listu? (Rodinné právo)

Dobrý deň,
Chcela by som sa spýtať, či je možné, aby boli moji adoptívny rodičia vymazaný z môjho rodného listu. A tým pádom by som dostala rodný list kde je moja biologická matka? Mám 28 rokov. S adoptívnymi rodičmi nemám žiadny vzťah. A nechcem, aby mali niečo spoločne s mojimi deťmi.

Odpoveď: Ako vymazať rodičov z rodného listu?

(odpoveď odoslaná: 06.05.2021)

Dobrý deň,
zrejme vás naša odpoveď nepoteší. Podľa ust. § 107 zákona o rodine platí, že "osvojenie môže súd zrušiť z vážnych dôvodov, ktoré sú v záujme maloletého dieťaťa, do šiestich mesiacov odo dňa právoplatnosti rozhodnutia o osvojení na návrh osvojenca alebo osvojiteľa alebo aj bez návrhu."

Z uvedeného ustanovenia vyplýva, že osvojenie nie je možné zrušiť.  otázky vyplýva, že ste sa vydali, teda predpokladáme, že máte priezvisko po manželovi.

Ak by ste neboli vydatá a mali priezvisko po svojich adoptívnych rodičoch, čiastočným riešením by bola zmena priezviska na základe vašej žiadosti, ktorá predpokladáme, že by bola schválená.

 


Podotázka: Ako vymazať rodičov z rodného listu? (Rodinné právo)

Dobrý deň. Chcem sa opýtať, či sa dá vymazať matka z rodného listu? A ak áno ako?

Odpoveď: Ako vymazať rodičov z rodného listu?

(odpoveď odoslaná: 29.05.2020)

Dobrý deň,
vymazanie matky z rodného listu nie je možné. Platí ust. § 82 zákona o rodine o tom, že "matkou dieťaťa je žena, ktorá dieťa porodila."

Platí aj stará zásada rímskeho práva : Mater semper certa, pater incertus = matka je vždy istá, otec neistý.

 

 V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Ako vymazať rodičov z rodného listu?" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (3.405)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku