Ako vymazať rodičov z rodného listu?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Banskobystrický
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Ako vymazať rodičov z rodného listu?

Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať, či je právne možné zbaviť rodičovských práv oboch rodičov už ako dospelá osoba? V preklade, nechcem mať v rodnom liste svojich rodičov, nevychovali ma, neplnili si vyživovacie povinnosti a len mi život komplikovali tým, že majú zle meno. Matka alkoholička, ktorú som spoznala, keď som mala 21 r a otec trestaný. Takže buď by som chcela mať prázdne kolonky, alebo rodičov, ktorý ma vychovali a bola som u nich v pestúnskej starostlivosti. Dá sa to nejakým spôsobom riešiť? Môžem ako dospelá podpísať nejaký adopčný papier alebo niečo obdobne? Ďakujem pekne .Ostávam s pozdravom.

Odpoveď: Ako vymazať rodičov z rodného listu?

Dobrý deň. Zásahy do rodičovských práv a povinností môže robiť len súd, t.j. môže výkon rodičovských práv a povinností buď obmedziť, alebo pozbaviť rodičov výkonu rodičvoských práv. Zákon o rodine však upravuje tieto inštitúty len vo vzťahu k maloletému dieťaťu. Taktiež v prípade maloletého dieťaťa pripadá do úvahy aj osvojenie. Osvojenie zákon rieši taktiež vo vzťahu k maloletému dieťaťu. Až na základe rozhodnutia súdu dôjde k zmene priezvisku v rodnom liste dieťaťa. Vzhľadom na to, že Vy ste už plnoletá nie je možné, aby súd rozhodoval vo Vašom prípade o osvojení, prípadne o pozbavení alebo obmedzení výkonu rodičovských práv a povinností Vašich rodičov. 

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmo



Podotázka: Ako vymazať rodičov z rodného listu? (Rodinné právo)

Dobrý deň. Chcem sa opýtať, či sa dá vymazať matka z rodného listu? A ak áno ako?

Odpoveď: Ako vymazať rodičov z rodného listu?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 29.05.2020)

Dobrý deň,
vymazanie matky z rodného listu nie je možné. Platí ust. § 82 zákona o rodine o tom, že "matkou dieťaťa je žena, ktorá dieťa porodila."

Platí aj stará zásada rímskeho práva : Mater semper certa, pater incertus = matka je vždy istá, otec neistý.

 

 


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:



1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musia zhodovať a otázka musí byť vyplnená..
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií
Vyplňte prosím toto políčko..
Vyplňte prosím toto políčko..
Vyplňte prosím toto políčko..
Prosím vyberte svoj kraj..
Prosím vyberte kategóriu..
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto políčko..
Vyplňte prosím toto políčko..





Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku