Odkázanie na občianskoprávne konanie

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Bratislava

Otázka: Odkázanie na občianskoprávne konanie

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať... Vykradli nám auto, páchateľa chytili a aj súd ho odsúdil, ale prišlo nám, že sme odkázaní na občiansko právne konanie. Viete mi povedať, čo to všetko zahŕňa a čo to znamená, napríklad poplatky alebo iné veci?

Odpoveď: Odkázanie na občianskoprávne konanie

dobrý deň

pokiaľ je poškodený v trestnom konaní odkázaný na občiansko-právne konanie znamená to, že svoj nárok na náhradu škody voči páchateľovi bude musieť uplatniť v občiansko - právnom (súdnom) konaní (to je civilnou žalobou na súde).

V súvislosti s podaním žaloby (riešením veci v občianskoprávnom konaní) sú spojené aj súdne poplatky. Výška súdneho poplatku je 6 percent zo žalovanej sumy. V konaní musíte predložiť ako dôkaz o vine páchateľa aj odsudzujúci rozsudok (respektíve trestný rozkaz). Súd už nebude riešiť závinenie páchateľa, ale iba výšku škody.

V trestných konaniach obyčajne odkazuje súd na občiansko právne konanie vtedy, ak výška škody nie je spoľahlivo zistená, obyčajne, ak nebol v konaní o predložený znalecký posudok o výške škody. Pokiaľ ste si riadne uplatnili škodu v trestnom konaní, má to vplyv na plynutie premlčacích lehôt. Lehoty počas tohto konania neplynú, dôležité však je, aby ste po skončení trestného konania bezodkladne uplatnili svoj nárok v občiansko súdnom konaní, pretože po právoplatnom skončení konania pokračuje plynutie premlčacej lehoty.