Dobrý deň,
podľa zákona č. 282/2002 Z.z. ktorým sa upravujú niektoré podmienky držania psov ust. § 4 ods. 3: "Za psa vždy zodpovedá držiteľ psa alebo osoba, ktorá psa vedie alebo nad psom vykonáva dohľad."
Podľa Občianskeho zákonníka ust. § 420 ods. 1: "Každý zodpovedá za škodu, ktorú spôsobil porušením právnej povinnosti."
Majetiľka psa zodpovedá za škodu, ktorá vznikla Vášmu otcovi. Pri poškodení zdravia je možné uplatňovať si viacero nárokov podľa ust. § 444 Občianskeho zákonníka: "Pri škode na zdraví sa jednorazove odškodňujú bolesti poškodeného a sťaženie jeho spoločenského uplatnenia."
Môžete uplatňovať bolestné a sťaženie spoločenského uplatnenia, k čomu je potrebný lekársky posudok, v ktorom posudkový lekár stanoví koľko bodov je za bolestné a za sťaženie spoločenského uplatnenia.
Ak Vám vznikli aj škody napr. vynaložené na lekársku starostlivosť, prípadne ušlý zisk, môžete si aj tieto nároky uplatňovať. Odporúčam Vám zaslať písomnú výzvu majiteľke psa s popísaním Vašich nárokov a pokúsiť sa o mimosúdnu dohodu. Ak by ste sa mimosúdne nedohodli, odporúčam Vám zvážiť podanie žaloby na súd.
Podľa zákona č. 282/2002 Z.z. ust. § 7 ide aj o priestupok tým, že osoba, ktorá je držiteľom alebo vedie psa neoznámi, že pes pohrýzol človeka, prípadne že nezabráni útoku. Za priestupok p možno uložiť pokutu do 165 eur, prípadne do 65 eur. Môžete teda oznámiť aj priestupok príslušnému okresnému úrd