Výlučné vlastníctvo dvoch vlastníkov

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo,

Otázka: Výlučné vlastníctvo dvoch vlastníkov

Dobrý deň, rád by som sa informoval, či je možné, aby súd pri zrušení spoluvlastníctva prikázal majetok do výlučného vlastníctva dvom vlastníkom tak, že by boli uvedení na liste vlastníctva ako výluční vlastníci. Ide o dve osoby, ktoré nie sú manželmi. Ďakujem.

Odpoveď: Výlučné vlastníctvo dvoch vlastníkov

Dobrý deň,

na Vašu otázku existuje judikát, ktorý jasne hovorí o tom, že takáto situácia nie je prípustná, pretože ak vec majú vo výlučnom vlastníctve 2 osoby, nie je to výlučné vlastníctvo ale podielové spoluvlastníctvo. Výlučné vlastníctvo môžme chápať aj tak, že sa "vylučuje vlastnícke právo iných osob k danej veci".

Pripájam judikát:

Rozsudok NS ČR sp. zn. 22 Cdo 2884/1999

V konaní o zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva možno vec prikázať do výlučného vlastníctva len jednému z účastníkov. Ak má byť vec prikázaná niektorým v viacerých spoluvlastníkov (čím naďalej zostáva v podielovom spoluvlastníctve), neprikazuje sa im to do „výlučného“ vlastníctva, ale do podielového spoluvlastníctva, pričom je nevyhnutné určiť výšku novokonštituovaných spoluvlastníckych podielov.