Máte
otázku?

Podmienečný odklad výkonu trestu odňatia slobody s probačným dohľadom


Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Bratislava

Otázka: Podmienečný odklad výkonu trestu odňatia slobody s probačným dohľadom

Čo je podmienečný odklad výkonu trestu odňatia slobody s probačným dohľadom?

Kedy súd podmienečne odloží výkon trestu odňatia slobody s probačným dohľadom?

 

Odpoveď: Podmienečný odklad výkonu trestu odňatia slobody s probačným dohľadom

 

Podmienečný odklad výkonu trestu odňatia slobody s probačným dohľadom:

 

            Podľa § 51 TZ:

(1) Súd môže za podmienok uvedených v § 49 ods. 1 podmienečne odložiť výkon trestu odňatia slobody neprevyšujúceho tri roky, ak páchateľovi zároveň uloží probačný dohľad nad jeho správaním v skúšobnej dobe. Ustanovenie § 49 ods. 2 platí rovnako.

            (pozn. autora: podmienky na aplikáciu uvedeného inštitútu sú prakticky identické ako v prípade podmienečného odkladu výkonu trestu, avšak s dvoma výnimkami: ide o páchateľa, ktorému hrozí trest odňatia slobody neprevyšujúci tri roky, pričom aplikácia uvedeného inštitútu je sprísnená obligatórnym uložením tzv. probačného dohľadu počas skúšobnej doby)

(2) Pri určení probačného dohľadu ustanoví súd skúšobnú dobu na jeden rok až päť rokov. Skúšobná doba začína plynúť dňom nasledujúcim po dni nadobudnutia právoplatnosti rozsudku. Zároveň súd uloží (pozn. autora: obligatórne) obmedzenia alebo povinnosti, ktoré sú súčasťou probačného dohľadu

(3) Obmedzenia spočívajú najmä v zákaze

a) návštev športových alebo iných hromadných podujatí, 

b) požívania alkoholických nápojov a iných návykových látok,

c) stretávania sa s osobami, ktoré majú na páchateľa negatívny vplyv alebo ktoré boli jeho spolupáchateľmi alebo účastníkmi na trestnom čine, 

d) vstupu na vyhradené miesta alebo priestory, na ktorých trestný čin spáchal, 

e) účasti na hazardných hrách, hrania na hracích automatoch a uzatvárania stávok.

            (pozn. autora: v danom ustanovení je uvedený príkladný - demonštratívny výpočet obmedzení, čo znamená, že v praxi môže byť rozšírený aj obmedzeniami, ktoré nie sú expessis verbis uvedené v zákone)

(4) Povinnosti spočívajú najmä v príkaze

a) nepriblížiť sa k poškodenému na vzdialenosť menšiu ako päť metrov a nezdržiavať sa v blízkosti obydlia poškodeného, 

b) vysťahovať sa z bytu alebo domu, v ktorom sa neoprávnene zdržuje alebo ktorý protiprávne obsadil, 

c) nahradiť v skúšobnej dobe spôsobenú škodu, 

d) zaplatiť v skúšobnej dobe dlh alebo zameškané výživné, 

e) osobne alebo verejne sa ospravedlniť poškodenému, 

f) v skúšobnej dobe získať určitú pracovnú kvalifikáciu alebo zúčastniť sa na rekvalifikačnom kurze, 

g) podrobiť sa v súčinnosti s probačným a mediačným úradníkom alebo iným odborníkom programu sociálneho výcviku alebo inému výchovnému programu, 

h) podrobiť sa liečeniu závislosti od návykových látok, ak mu nebolo uložené ochranné liečenie, 

i) podrobiť sa v skúšobnej dobe psychoterapii alebo zúčastniť sa na psychologickom poradenstve, 

j) zamestnať sa v skúšobnej dobe alebo uchádzať sa preukázateľne o zamestnanie.

            (pozn. autora: rovnako ako v ods. 3 tohto ustanovenia, aj tu zákonodarca použil konštrukciu demonštratívneho výpočtu)

(5) Páchateľ, ktorému bol uložený probačný dohľad, je povinný strpieť nad sebou kontrolu vykonávanú probačným a mediačným úradníkom.

(6) Skúšobná doba podľa odseku 2 sa nevzťahuje na výkon ostatných trestov uložených popri probačnom dohľade.

(7) Doba, po ktorú odsúdený, ktorému bol uložený probačný dohľad, viedol v skúšobnej dobe riadny život, dodržiaval podmienky dohľadu a splnil uložené obmedzenia a povinnosti, sa započítava do skúšobnej doby, ktorá bola určená pri uložení nového probačného dohľadu uloženého za ten istý skutok, alebo do skúšobnej doby určenej pri uložení úhrnného trestu alebo súhrnného trestu.

 

            Podľa § 52 TZ:

(1) Ak odsúdený viedol v skúšobnej dobe riadny život, dodržiaval podmienky probačného dohľadu a splnil uložené obmedzenia a povinnosti, súd vysloví, že sa osvedčil; inak nariadi nepodmienečný trest odňatia slobody, a to prípadne už v priebehu skúšobnej doby. Výnimočne môže súd, vzhľadom na okolnosti prípadu, ponechať probačný dohľad v platnosti, hoci odsúdený svojím konaním spáchaným v skúšobnej dobe dal príčinu na nariadenie výkonu trestu, a súčasne môže

a) primerane predĺžiť probačný dohľad, nie však viac ako o dva roky, pričom nesmie prekročiť hornú hranicu probačného dohľadu ustanoveného v § 51 ods. 2, alebo

b) uložiť doteraz neuložené primerané obmedzenia alebo povinnosti.

(2) Ak súd do roka od uplynutia skúšobnej doby neurobil rozhodnutie podľa odseku 1 bez toho, že by na tom mal odsúdený vinu, má sa za to, že sa odsúdený osvedčil.

(3) Rovnako sa má za to, že sa odsúdený osvedčil, ak súd do dvoch rokov od uplynutia skúšobnej doby neurobil rozhodnutie podľa odseku 1 bez toho, že by odsúdený mal na tom vinu v prípade, ak sa proti odsúdenému vedie v skúšobnej dobe trestné stíhanie pre iný trestný čin.

(4) Ak sa vyslovilo, že sa odsúdený v skúšobnej dobe osvedčil, alebo ak sa má za to, že sa osvedčil, hľadí sa na neho, ako keby nebol odsúdený.

(5) Ak súd premení podmienečný trest odňatia slobody na nepodmienečný trest odňatia slobody, rozhodne zároveň o spôsobe výkonu trestu.

Trápi vás "Podmienečný odklad výkonu trestu odňatia slobody s probačným dohľadom" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Podmienečný odklad výkonu trestu odňatia slobody s probačným dohľadom (Trestné právo)

Dobrý deň, ak má niekto podmienečný trest a probačný dohľad, ako aj ambulantné liečenie pre závislosť na omamných látkach, a ignoruje to, skončí jeho podmienečné trestanie po troch rokoch, aj keď sa neliečil a nikam nechodil?

Odpoveď: Podmienečný odklad výkonu trestu odňatia slobody s probačným dohľadom

(odpoveď odoslaná: 16.10.2022)

Dobrý deň,
ak všetko ignoruje, buď po uplynutí skúšobnej doby alebo ešte aj skôr začne súd konanie o tom, že sa dotyčná osoba neosvedčila v skúšobnej dobe a súd nariadi výkon podmienečne odloženého trestu. Zároveň v rámci výkonu trestu odňatia slobody v ústave podstúpi aj nariadené liečenie.
4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Podmienečný odklad výkonu trestu odňatia slobody s probačným dohľadom (Trestné právo)

Dobrý deň, mám otázku. Môj syn bol odsúdený na tri roky domáceho väzenia so časovým obmedzením pohybu. Počas trvania trestu pracuje. V čase pandémie koronavírusu začal pracovať ako dobrovoľník, bez nároku na odmenu, pri dezinfekcii všeobecne dostupných miest a zariadení sociálnych služieb. Rozhodnutím mesta bol zaradený do prvej línie ochrany. Uplynul mu čas potrebný na podanie žiadosti o upustenie od zvyšku trestu. Probácia pracovníčka, ktorá mu bola pridelená, je s jeho výkonom veľmi spokojná. Počas celého trestu neporušil žiadne z nariadení súdu a nežiadal o výnimky, ktoré by mu boli mohli byť poskytnuté. V tomto období ani v iných ohľadoch neporušil zákon. Má možnosť mu byť zvyšok trestu odpustený? Ak áno, za akých podmienok? Má 34 rokov, chce si založiť rodinu, a nikdy pred týmto trestom nebol trestaný. Nemal žiaden záznam, okrem jedného prípadu v doprave, kedy mu chýbala nejaká súčasť vo výbave vozidla. Bol mestským policajtom a študoval diaľkovo na vysoké škole. Aké ďalšie tresty by mohol dostať za zvyšok trestu? Ďakujem za vyjadrenie právneho názoru.

Odpoveď: Podmienečný odklad výkonu trestu odňatia slobody s probačným dohľadom

(odpoveď odoslaná: 05.07.2021)

Dobrý deň,

Po výkone polovice trestu domáceho väzenia môže súd podmienečne upustiť od výkonu jeho zvyšku, ak odsúdený v čase výkonu trestu spôsobom svojho života preukázal, že ďalší výkon tohto trestu už nie je potrebný.

Pri podmienečnom upustení od výkonu zvyšku trestu domáceho väzenia súd určí skúšobnú dobu až na dva roky, nie však kratšiu ako zvyšok trestu; skúšobná doba začína plynúť dňom nasledujúcim po dni právoplatnosti rozhodnutia o podmienečnom upustení od výkonu zvyšku trestu domáceho väzenia.
 
Odsúdenému, u ktorého súd podmienečne upustil od výkonu zvyšku trestu domáceho väzenia, môže súd uložiť primerané obmedzenia alebo povinnosti uvedené v § 51 ods. 3 a 4, smerujúce k tomu, aby viedol riadny život. Ak nejde o povinnosť nahradiť škodu spôsobenú trestným činom alebo zaplatiť dlh alebo zameškané výživné, nariadi probačný dohľad.

Podotázka: Podmienečný odklad výkonu trestu odňatia slobody s probačným dohľadom (Trestné právo)

Dobrý deň, dostala som dvojročnú podmienku za spreneveru s podmienkou splatiť dlh. Pravidelne posielam nejaké peniaze, avšak som na materskej dovolenke a dlh je príliš vysoký. Logicky sa pýtam, či skončím v konečnom dôsledku vo väzení, pretože nedokážem dlh splatiť v stanovenej lehote? Ďakujem.

Odpoveď: Podmienečný odklad výkonu trestu odňatia slobody s probačným dohľadom

(odpoveď odoslaná: 14.02.2017)

Dobrý deň, ak nesplníte súdom uloženú povinnosť vrátiť peniaze, súd rozhodne o premene podmienky a pôjdete do výkonu trestu odňatia slobody. Ak tomu chcete zabrániť bude potrebné dlh uhradiť.


Trápi vás "Podmienečný odklad výkonu trestu odňatia slobody s probačným dohľadom" a chcete pomôcť?

Podotázka: Podmienečný odklad výkonu trestu odňatia slobody s probačným dohľadom (Trestné právo)

Dostala som dva roky nepodmienečne. Môžem sa odvolať a ak áno, do koľkých dní?

Odpoveď: Podmienečný odklad výkonu trestu odňatia slobody s probačným dohľadom

(odpoveď odoslaná: 07.09.2016)

Dobrý deň,

ak ste bola odsúdená rozsudkom prvostupňového súdu na trest odňatia slobody vo výmere 2 roky nepodmienečne, máte právo proti tomuto rozsudku podať odvolanie, a to do 15 dní od oznámenia rozsudku (§ 309 ods. 1 Trestného poriadku). Oznámením rozsudku sa pritom rozumie jeho vyhlásenie v prítomnosti toho, komu sa má doručiť, v danom prípade sa preto oznámením rozsudku rozumie jeho vyhlásenie vo Vašej prítomnosti. Prvým dňom 15-dňovej lehoty na podanie odvolanie je deň nasledujúci po vyhlásení rozsudku vo Vašej prítomnosti. Ak ste boli v konaní zastúpená obhajcom, lehota začína plynúť od toho oznámenia rozsudku, ktoré bolo vykonané najneskoršie.

Ak podáte v uvedenej lehote odvolanie, bude o ňom rozhodovať následne odvolací súd. Rozsudok, ktorým ste boli odsúdená na trest odňatia slobody nepodmienečne vo výmere 2 roky nenadobudne právoplatnosť skôr ako odvolací súd o odvolaní rozhodne. Z uvedeného dôvodu nemôže byť ani nariadený výkon uvedeného trestu minimálne do času, kým odvolací súd rozhodne o odvolaní. Podľa § 408 Trestného poriadku totiž nemožno nariadiť výkon trestu odňatia slobody skôr, ako rozsudok, ktorým bol uložený, nadobudne právoplatnosť.



V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Podmienečný odklad výkonu trestu odňatia slobody s probačným dohľadom" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.