Vydržanie stavby na pozemku

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Banská Bystrica

Otázka: Vydržanie stavby na pozemku

Dobrý deň, rád by som sa opýtal, či je možné prepísať diel pozemku, na ktorom stojí moja stavba, ktorú užívam viac ako 10 rokov. Chcem túto záležitosť riešiť vydržaním. Na to potrebujem však vyjadrenie podielových spoluvlastníkov, ktoré už nie je možné získať, pretože vlastník zomrel. Je nevyhnutné riešiť dedické konanie, alebo existuje aj iný spôsob, ako toto vyriešiť? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Vydržanie stavby na pozemku

Dobrý deň

podľa § 134 Občianskeho zákonníka “Oprávnený držiteľ sa stáva vlastníkom veci, ak ju má nepretržite v držbe po dobu 3 rokov, ak ide o hnuteľnosť, a po dobu 10 rokov, ak ide o nehnuteľnosť.” Čo sa rozumie pod opráveným držiteľom vykladá § 130 OZ: “Ak je držiteľ so zreteľom na okolnosti dobromyseľný o tom, že mu vec alebo právo patrí, je držiteľom oprávneným. Pro pochybnostiach sa predpokladá, že držba je oprávnená.” To znamená, že oprávenený držiteľ je ten, kto má vec vo svojej moci, vykonáva oprávnenia ktoré sú obsahom vlastníckeho práva a je dobromyseľný a presvedčený, že ide o jeho vlastnú vec. Dlhodobé užívanie cudzej nehnuteľnosti  nezakladá právny nárok na jej vydržanie.  Z vášho popisu vyplýva, že ste si vedomý, že pozemok patrí niekomu inému. Pokiaľ vlastník zomrel, je potrebné aby po ňom prebehlo dedičské konanie. Avšak ak ste bol dobromyseľný, je tu možnosť podľa § 63 zák. č. 323/1992 Zb. Notársky poriadok vydať formou notárskej zápisnice osvedčenie o vydržaní vlastníckeho práva k nehnuteľnosti alebo o vydržaní práva zodpovedajúceho vecnému bremenu. Tu je však jednou z podmienok vyjadrenie osôb, ktorým posledný zápis v katastri nehnuteľností preukazuje vlastnícke právo k nehnuteľnosti alebo ich právnych nástupcov, že nemajú k vzniku vlastníckeho práva výhrady.

Dedičské konanie nemusíte riešiť ale bude potrebné poznať tých, ktorí sú zapísaní na liste vlastníctva. Je potrebné vedieť, že samotná držba nestačí, dôležitá je dobromyseľnosť, že Vám stavba patrí. Iný spôsob získania nehnuteľnosti (ak nespĺňate podmienky vydržania) je zmluvou o prevode od osôb, ktoré sú zapísané na liste vlastníctva.