Máte
otázku?

"Vydedenie" darovacou zmluvou


Online právna poradňa
Oblasť práva: Bratislava

Otázka: "Vydedenie" darovacou zmluvou

Dobrý deň, dnes som sa náhodou dozvedela, že moja mama previedla vlastníctvo bytu, v ktorom žije, na môjho brata prostredníctvom darovacej zmluvy. Sme len dvaja súrodenci a otec je s mamou už dávno rozvedený, pričom byt bol pred darovaním vo výlučnom vlastníctve mojej mamy. Chápem to správne, že som v dôsledku tohto kroku de facto vydedená? Ani brat ani mama mi o tom nič nepovedali. Ďakujem pekne.

Odpoveď: "Vydedenie" darovacou zmluvou

Dobrý deň, z Vašej otázky vyplýva, že ste trochu znepokojení darovacou zmluvou, ktorou Váš brat získal byt od Vašej matky. V tejto situácii nie ste vydedená v pravom zmysle slova, pretože vydedenie sa týka práv priamo súvisiacich so závetným alebo dedičským právom. Pokiaľ Vaša matka zaživa darovala byt bratovi, tento majetok už nebude súčasťou dedičstva po smrti Vašej matky, ak dôjde ku skoršej smrti matky pred jakýmkolvek vznesením nárokov na neplatnosť zmluvy.

Jediným spôsobom, ako by bolo možné zmluvu ako takú napadnúť, by bolo preukázanie neplatnosti z dôvodu vadného právneho úkonu, ako sú napríklad chyby vo vôli či nekompetentnosť matky pri uzatváraní zmluvy. V opačnom prípade ostáva darovací úkon platný a byt sa svojou podstatou stáva vlastníctvom brata.

Trápi vás ""Vydedenie" darovacou zmluvou" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: "Vydedenie" darovacou zmluvou

Dobrý deň, zijem s priatelom asi 10r...je rozvedeny a ma 2 dospele deti..deti s nim prerusili kontakt nezaujimaju sa o otca. Nepomahaju mu v chorobe ani nekontaktuju ho..asi pred 4r sa priatel rozhodol napisat u notara zavet s vydedenim..aj ich potomkov...a za dedica po jeho smrti urcil mna...staram sa o neho... pomaham mu.. asi pred 2 tyzdnami bol priatel na pohrebe kde sa stretol s dcerou a jej rodinou a prisiel nadseny. Hned posielal vnucatam peniaze a vola im..no telefon mu nezdvihnu az na par x ..viem ho pochopit ved su to jeho vnucata ale co to pre mna znanena?myslela som ze dozijem tu v byte keby sa snim nieco stalo ale ako poznam jeho deti nedovolia to..mam tu svoje veci aj nabytok..byt je jeho..a tym ze sa obnovili vztahy testamen uz nema vyznam?mam si asi zabezpecit vlastne byvanie..nenutila som ho do nicoho sam sa rozhodol deti vydedit Ale teraz sa citim ako oklamana zo vsetkeho.

Odpoveď: "Vydedenie" darovacou zmluvou

(odpoveď odoslaná: 02.01.2025)

Dobrý deň,

závet s vydedením je právny akt, ktorým priateľ legálne vylúčil svoje deti z dedičstva. Ak akt vydedenia spĺňa zákonné dôvody podľa § 469a Občianskeho zákonníka, potom je právne v poriadku, napr. ak deti neprejavovali záujem alebo neposkytovali pomoc.

Obnovenie kontaktov s deťmi automaticky nezruší platnosť tohto vydedenia, pokiaľ priateľ závet nezmenil a dôvody na vydedenie ostávajú platné. Jeho obnovenie vzťahov nezrušuje vydedenie bez výslovnej zmeny závetu.

Ak máte obavy o svoje bývanie, odporúčam sa o tom porozprávať s priateľom a zvážiť jeho ochotu prípadne aktualizovať závet v prospech zlepšenia vášho postavenia. Alternatívne môže byť vhodné zvážiť dlhodobé právne kroky, ako je dohoda o užívaní bytu alebo vecné bremeno vo váš prospech, prípadne darovanie polovice bytu.

Zabezpečenie vlastného bývania je rozumné riešenie, ak existujú obavy z budúcnosti. 


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: "Vydedenie" darovacou zmluvou

Dobrý deň, mám otázku týkajúcu sa dedičských nárokov. Po smrti otca sme ja a sestra zdedili každý 1/4 podiel na nehnuteľnosti - 1/2 podielu zostal matke. Sestra, ktorá sa do domu prisťahovala pred približne rokom, bez môjho vedomia presvedčila našu už slabomyseľnú matku, aby jej svoj vlastnícky podiel darovala. Dočítal som sa, že takýto dar by mohol byť v budúcnosti súčasťou dedičského konania. Keďže dom bol prakticky jediným majetkom, ktorý mama vlastnila, rád by som vedel, či je možné počas matkinho života, prípadne počas dedičského konania, podniknúť nejaké právne kroky, aby som aj ja ako syn získal nejakú časť matkinho majetku. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: "Vydedenie" darovacou zmluvou

(odpoveď odoslaná: 25.06.2024)

Dobrý deň,

v takomto prípade odporúčam niekoľko právnych krokov, ktoré by ste mohli zvážiť.

Po prvé, ak máte dôvod domnievať sa, že vaša matka nebola v čase podpisovania darovacej zmluvy spôsobilá na právne úkony (tj. bola slabomyseľná), môžete sa pokúsiť napadnúť platnosť tejto zmluvy na súde. Bude však potrebné predložiť dôkazy o jej nespôsobilosti, napríklad lekárske posudky.

Legitimáciu na podanie žaloby získate po smrti matky. 

Pokiaľ by sa vám ako dokazovanie na súde nedarilo alebo by vaša matka bola po posúdení spôsobilá na právne úkony, môžete sa v budúcnosti spoľahnúť na ustanovenia o započítaní daru do dedičského podielu v zmysle § 484 Občianskeho zákonníka. V dedičskom konaní sa totiž môže zohľadňovať hodnota darov, ktoré jeden z dedičov obdržal od poručiteľa ešte počas jeho života, a to pri rozvrhnutí dedičských podielov.

Ďalej, ak vaša matka ešte žije, a chcete získať časť majetku ešte za jej života, môžete sa pokúsiť dohodnúť s vašou sestrou alebo matkou o zmene súčasného stavu vlastníctva, napríklad formou kúpy alebo dohody o uznaní podielu.

Pri akomkoľvek postupe odporúčam konzultovať situáciu bližšie s advokátom, ktorý sa na dedičské právo špecializuje, a ktorý vám môže pomôcť s vypracovaním potrebných dokumentov a vedením prípadného súdneho sporu. Skúsenosti a odborné znalosti sú v takýchto situáciách mimoriadne užitočné.



V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás ""Vydedenie" darovacou zmluvou" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:
  • Vydedenie

    Vydedenie. Online právna poradňa. Oblasť práva ... Najjednoduchšie by bolo podiel na nehnuteľnosti, ktorý prináleží Vašej svokre, riešiť darovacou alebo ...

  • Je darovacia zmluva napadnuteľná?

    Dobrý deň, je vydedenie darujúceho (darca: syn; obdarovaný: otec) porušením dobrých mravov? Ďakujem. Odpoveď: Je darovacia zmluva napadnuteľná? (odpoveď ...

  • Právna poradňa 24 hodín | Online právna poradna

    "Vydedenie" darovacou zmluvou · Dedičský nárok. Čo môžete od právnej poradne očakávať. Povedzte mi, čo Vás trápi a ja Vám poradím. Vloženie otázky do formulára ...

  • Závet

    Preto pokiaľ ide o riešenie, cestou je buď vydedenie detí z prvého manželstva za predpokladu, že na to existuje niektorý zo zákonných dôvodov. Tieto upravuje ...

  • Je možné darovať polovicu domu ?

    Prepis na dieťa by sa uskutočnil darovacou zmluvou, ktorú by podpísali Vaši rodičia ako darcovia a dieťa ako obdarované. ... Vydedenie znamená, že jeho majetok ...

  • Ako vyriešiť, aby po mne nededila rodina?

    Brat teda svojich synov vydedil, avšak súd toto vydedenie zrušil. ... Ostatný (výlučný) majetok je na druhého manžela prevoditeľný, a to či už darovacou zmluvou ...

  • Zrušenie darovacej zmluvy

    (1) Darovacou zmluvou darca niečo bezplatne ... Na to však, aby vydedenie bolo platné by sa vyžadovalo, aby existoval jeden zo zákonných dôvodov vydedenia.




najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.