Vrátenie podielu na byte

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislava

Otázka: Vrátenie podielu na byte

Dobrý deň, kúpil som byt z predaja svojho domu. Polovicu bytu som dal na meno svojej družky, ale neskôr sme sa rozišli. Chcel by som túto polovicu bytu vrátiť späť na seba, keďže bola kúpená výhradne z mojich financií (z predaja domu). Je to možné? Ďakujem.

Odpoveď: Vrátenie podielu na byte

Dobrý deň, na Vami položenú otázku uvádzame, že z dôvodu, že ste sa s priateľkou rozišli nezakladá právny dôvod na vrátenie daru. Je len vecou dohody Vás či Vám dar vráti dobrovoľne alebo nie, ale dobrovoľné vrátenie daru je samozrejme možné.

Možnosťou na Vašej strane je využiť ust. § 630 Obč. zákonníka :

"Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy."

Z otázky nevieme čo je dôvodom rozchodu, ale ak by okolnosti na strane obdarovanej zakladali hrubé porušenie dobrých mravov /napr. fyzické násilie, ublíženie na zdraví Vám a pod./, je možnosť domáhať sa vrátenia daru s poukázaním na vyššie uvedené zákonné ustanovenie.