Vecné bremeno a náklady na užívanie

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Banská Bystrica

Otázka: Vecné bremeno a náklady na užívanie

Dobrý deň, mám na vás otázku. Príbuzná má vo vlastníctve mojej nehnuteľnosti zapísané právo dožitia v katastri. Momentálne však býva už šiesty rok v sociálnom byte a do danej nehnuteľnosti neprispieva ani na nájomné, ani na energie, ani na bežné opravy. Chcela by som sa teda opýtať, ako to teda s mojimi právami ako majiteľkou nehnuteľnosti? Mám právo si požadovať doplatok za uplynulé roky nájomné a energie? Ďalej, v prípade, že by bola potreba zatepľovania alebo opravy strechy, má povinnosť sa nám na týchto opravách podieľať? A ak áno, má právo užívať dve izby plus spoločnú kúpeľňu, zatiaľ čo ja vlastním zvyšok nehnuteľnosti obsahujúci tiež dve izby a kúpeľňu. Je v tomto prípade povinná prispieť 50%? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Vecné bremeno a náklady na užívanie

Dobrý deň,

podľa § 151n Občianskeho zákonníka, Pokiaľ sa účastníci nedohodli inak, je ten, kto je na základe práva zodpovedajúceho vecnému bremenu oprávnený užívať cudziu vec, povinný znášať primerane náklady na jej zachovanie a opravy; ak však vec užíva aj jej vlastník, je povinný tieto náklady znášať podľa miery spoluužívania.

Všetko závisí od toho, ako ste sa dohodli. Ak ste sa predtým nedohodli, bude vymáhanie týchto platieb oveľa ťažšie. Okrem toho je potrebné brať do úvahy aj premlčaciu lehotu. Ak sa teda vlastník a oprávnená osoba nedohodnú iným spôsobom, je oprávnená osoba podieľať sa na nákladoch na zachovanie a opravy nehnuteľnosti. Rozsah sa pritom stanovuje podľa miery spoluužívania. Problém, ktorý tu vzniká je to, že v nehnuteľnosti reálne nebýva, a teda ju neužíva, avšak za použitia analógie je možné tento vzťah pripodobniť k nájomnému vzťahu. V prípadoch nájomného patrí prenajímateľovi právo na náhradu nákladov, resp. nájomné aj vtedy, ak má nájomca možnosť byt užívať (nemusí tam reálne bývať, avšak má napríklad kľúče a kedykoľvek môže začať v nehnuteľnosti bývať). Ak tento príklad prenesieme na Váš problém, podľa môjho názoru, by ste mali mať nárok žiadať od nej, aby sa podieľala jednak na nákladoch za opravu domu a jednak na platbách za energie a pod.