Užívanie bytu bez právneho dôvodu

Online právna poradňa
Oblasť práva: Iné oblasti práva, Trenčín

Otázka: Užívanie bytu bez právneho dôvodu

Dobrý deň. Po rozvode moja ex-partnerka ostala bývať v mojom družstevnom byte bez právneho dôvodu a nejaví záujem danú situáciu riešiť. Táto nezrovnalosť pretrváva už desať mesiacov. Je možné riešiť túto situáciu podaním na súd podľa § 218 trestného zákona, za protiprávne užívanie bytu bez právneho dôvodu? Je realizovateľné požadovať náhradu za používanie bytu vo výške obvyklej ceny nájmu za uplynulé obdobie? Moja ex-partnerka vlastní 3-izbový byt, v ktorom nebýva, ale dlhodobo ho prenajíma za odplatu. Ja aktuálne bývam mimo tohto bytu, ktorý ona využíva bez právneho dôvodu. Ďakujem za radu.

Odpoveď: Užívanie bytu bez právneho dôvodu

Dobrý deň. V prvom rade je potrebné poukázať na skutočnosť, že prostriedky trestného práva predstavujú tzv. ultima ratio. Preto pokiaľ možno dosiahnuť nápravu inak než trestnoprávnymi prostriedkami, napr. civilnou cestou, je potrebné uprednostniť páve tieto netrestné právne prostriedky. Za daných okolností sa môže ako účelné javiť napr. podanie žaloby na vypratanie bytu. Pokiaľ ide o Vašu druhú otázku, týkajúcu sa užívania bytu bez právneho dôvodu, nie je vylúčené, že si od bývalej manželky môžete uplatňovať náhradu bezdôvodného obohatenia titulom užívania Vášho bytu bez právneho dôvodu. Celú vec však nemožno komplexne posúdiť iba na základe Vašej otázky, a preto Vám odporúčam vyhľadať pred akýmkoľvek ďalším postupom odbornú právnu pomoc.