Vyjadrenie k návrhu na rozvod

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Žilina

Otázka: Vyjadrenie k návrhu na rozvod

Chcela by som sa opýtať, čo všetko má obsahovať písomné vyjadrenie k návrhu na rozvod manželstva.

Manželka podala návrh na rozvod manželstva, a manžel má možnosť sa k tomuto návrhu vyjadriť, samozrejme s tým, že s návrhom súhlasí.

Potrebujem vedieť, čo všetko má byť v tomto dokumente (súd ma vyzval, aby som sa k návrhu vyjadrila).

Existuje vzor pre vyjadrenie k návrhu na rozvod manželstva?

Odpoveď: Vyjadrenie k návrhu na rozvod

Dobrý deň,

Vyjadrenie k návrhu na rozvod manželstva ako vzor neexistuje.

Vyjadrenie k návrhu na rozvod manželstva však musí obsahovať určité náležitosti, ktoré uvádzadzam nižšie.

Súd obyčajne v lehote do 2 mesiacov (niekedy skôr, inokedy neskôr) od podania návrhu na rozvod vyzve druhého manžela, aby zaslal súdu vyjadrenie k návrhu na rozvod manželstva.

Vzor takéhoto vyjadrenia k návrhu na rozvod Vám nevieme poskytnúť, nakoľko ide o veľmi individuálny dokument a mal by sa písať vždy s ohľadom na konkrétnu situáciu.

Určite sa v tomto vyjadrení nezabudnite zmieniť, prečo Vaše manželstvo nefunguje, prečo považujete rozvrat manželstva za tak vážny a trvalý, že manželstvo si viac neplní svoju spoločenskú funkciu.

Pokiaľ máte maloleté deti, situácii Vám to skomplikuje, nakoľko takéto manželstvá súdy rozvádzajú po dôkladnom prešetrení situácie v rodine, súd by mal v takýchto prípadoch dozerať na záujmy detí.

Vo vyjadrení k návrhu na rozvod manželstva uveďte skutočnostti ako napríklad: kedy Vaše manželstvo začalo mať problémy, čo ich spôsobilo, či spolu hospodárite, či nemáte spoločných priateľov, nekomunikujete spolu a podobne.

Z vyjadrenia k návrhu na rozvod manželstva ako aj zo samotného návrhu na rozvod musí byť zrejmé, že manželstvo sa nedá zachrániť a to aj napriek tomu, že ste sa o to pokúsili.

Nezabudnite uviesť do vyjadrenia k návrhu na rozvod manželstva aj spisovú značku, pod ktorou je konanie vedené.