Zvýšenie výživného a platnosť rozhodnutia

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Bratislava

Otázka: Zvýšenie výživného a platnosť rozhodnutia

Dobrý deň, Na rozhodnutie v prípade zvýšenia výživného som čakala 6 rokov. Dňa 9. 2. 2022 bolo v tejto veci rozhodnuté bez účasti druhej strany, keďže otec maloletého už bol v predmetnej veci vypočutý a súd výživné na maloletého zvýšil. Rozsudok nadobudol právoplatnosť 2. 4. Avšak, otec maloletého naďalej platí podľa pôvodného rozsudku, pretože mu údajne nebol doručený jeho právnou zástupkyňou a údajne nebol ani informovaný o termíne pojednávania. Môže napadnúť tento rozsudok? Musím sa priznať,že som na konci svojich síl, predsa len, čakať 6 rokov, kým súd rozhodne, a potom sa toto stane. Jeho právna zástupkyňa na maily ani telefonáty nereaguje. Eva

Odpoveď: Zvýšenie výživného a platnosť rozhodnutia

Dobrý deň,
vo vami uvedenom prípade v zmysle ust. § 44 Civilného mimosporového poriadku platí, že rozsudky o výživnom sú vykonateľné ich doručením. Z uvedneého textu vyplýva, že ak je rozhodnutie doručené vám a právnej zástupkyni otca detí, musí výživné platiť a to bez ohľadu na to, či podá odvolanie. Ide teda o predbežnú vykonateľnosť rozsudku o výživnom.

K predbežnej vykonateľnosti vyjadril aj Ústavný súd SR, č. k. : IV. ÚS 386/2018-11 z 20.6.2018 :

"K predbežnej vykonateľnosti dochádza rozhodnutím súdu (napr. § 233 CSP) alebo nastáva zo zákona (ex lege) (napr. § 44 CMP). V prejednávanom prípade výrok exekučného titulu bol jednoznačný v tom, že nič nepojednával o vykonateľnosti tohto rozsudku v tom zmysle, že by napr. odkladal jeho predbežnú vykonateľnosť (bez ohľadu na to, či by takýto výrok bol právne možný, pozn.). Z tohto pohľadu výrok exekučného titulu nemohol v sťažovateľovi vyvolať dojem, že nejakým spôsobom modifikuje okamih nadobudnutia jeho vykonateľnosti oproti tomu, ako to vyplýva z § 44 CMP. Preto pri bežnej opatrnosti si sťažovateľ mohol byť vedomý aj ďalšej vlastnosti rozsudku – t. j. jeho vykonateľnosti a aj okamihu, kedy k tejto vykonateľnosti v zmysle § 44 CMP dochádza.“

Vo veci odporúčam, aby ste kontaktovali príslušný kresný súd a nechali si na rozsudku vyznačiť doložku vykonateľnosti rozsudku a následne môžete kontaktovať advokáta alebo exekútora, aby podal návrh na vykonanie exekúcie. Uvádzam tiež, že ak je otec detí držiteľom vodičského oprávnenia, môžete súčasne žiadať, aby mu bolo zadržané.

Vo veci môžete kontaktovať aj našu advokátsku kanceláriu.