Zrazenie chodca na prechode pre chodcov

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Nitra

Otázka: Zrazenie chodca na prechode pre chodcov

Dobrý deň, chcel by som Vás poprosiť o prvotnú informáciu: Moju mamu dňa 12. 1. 2016, okolo 17. hodiny, zrazilo auto na vyznačenom prechode pre chodcov v Topoľčanoch. Z jednej strany jej auto udelilo prednosť, ale pri prechádzaní prechodu ju z druhej strany auto zrazilo. Bola hospitalizovaná v nemocnici v Topoľčanoch na sedem dní a doteraz je doma na liečení so zdravotnými problémami. Zrazil ju starší pán, ktorý má približne 70 rokov. Má mama nejaký nárok na odškodné? Ďakujem za vysvetlenie a Vašu odpoveď. Pekný deň. S úctou.

Odpoveď: Zrazenie chodca na prechode pre chodcov

Dobrý deň, Vaša mama si môže v rámci trestného konania uplatniť nárok na náhradu škody. Tento nárok si však musí uplatniť najneskôr do konca vyšetrovania alebo skráteného vyšetrovania. Z návrhu musí byť zrejmé, z akých dôvodov a v akej výške nárok na náhradu škody uplatňuje. V návrhu je potrebné uviesť i to, že navrhuje súdu uložiť v odsudzujúcom rozsudku povinnosť odsúdenému nahradiť jej vzniknutú škodu. Často sa však stáva, že súdy v trestnom konaní o náhrade škody nerozhodnú a poškodeného odkážu na občiansko-súdne konanie. V takom prípade si bude môcť Vaša mama uplatniť nárok na náhradu škody v občiansko-súdnom konaní v zmysle ustanovení Občianskeho zákonníka a Občiansko-súdneho poriadku.