Je postup kolízneho opatrovníka správny?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Banská Bystrica

Otázka: Je postup kolízneho opatrovníka správny?

Dobrý deň, rád by som sa opýtal na postup kolízneho opatrovníka. S bývalou manželkou súperíme o deti, ktoré obaja veľmi milujeme. Avšak, moja bývalá manželka mi ich vôbec nechce dávať. Viďím deti iba 40 hodín mesačne, a to každý druhý víkend, pričom u mňa nemôžu prespať. Tvrdí, že nie sú na to zvyknuté, hoci deti od mňa k nej nikdy nechcú odísť. Tento názor podsunula aj kolíznej opatrovníčke, ktorá ho potom poslala súdu ako odporúčanie. Je možné aby kolízny opatrovník takto postupoval bez toho, aby navštívil moju domácnosť, preskúmal pomery u mňa alebo sa vôbec presvedčil či deti naozaj nie sú zvyknuté u mňa spať? Bez akýchkoľvek konkrétnych dôkazov môže tvrdiť takúto vec? Ďakujem.

Odpoveď: Je postup kolízneho opatrovníka správny?

Dobrý deň

kolízny opatrovník v konaní o starostlivosť, resp. úprava styku mal. detí, má konať v záujme maloletého a v jeho prospech, preto pokiaľ prebieha konanie, je potrebné aby ste to uviedli na pojednávaní prípadne k správe kolízneho opatrovníka (pokiaľ bola vyhotovená) alebo k správaniu kolízneho opatrovníka môžete podať ešte pred pojednávaním aj písomné vyjadrenie.

Taktiež je možné sa spojiť s úradom práce, soc. vecí a rodiny a následne sa spýtať na postup pri šetrení danej veci.

Neviem podrobnosti prípadu, avšak pokiaľ sú deti ešte veľmi malé, je možné, že toto je dôvod neupravenia styku cez noc. Pokiaľ sa neviete dohodnúť s exmanželkou, musíte dodržiavať rozsudok, ktorý upravuje styk mal. detí s otcom.

Pokiaľ žena tvrdí, že deti nie sú zvyknuté.ale z ničoho to nevyplýva, potom Vám to stačí poprieť.

V konaní je potrebné preukázať, že máte výborný vzťah s deťmi. Dokonca je možné žiadať vypočuť deti, ak majú vyšší vek a vedia sa vyjadrovať.