Ukončenie pracovného pomeru počas skúšobnej doby

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Nitra

Otázka: Ukončenie pracovného pomeru počas skúšobnej doby

Dobrý deň, rada by som sa spýtala na postup pri výpovedi počas PN-ky v skúšobnej dobe.

Zamestnankyňa uzavrela pracovnú zmluvu na dobu neurčitú s trimesačnou skúšobnou dobou a po týždni od jej podpísania bola odkázaná na PN-ku obvodným lekárom.

Je možné podať výpoveď zo strany zamestnávateľa počas PN-ky a paralelne aj v skúšobnej dobe? Veľmi pekne ďakujem za Vašu odpoveď.

S pozdravom.

Odpoveď: Ukončenie pracovného pomeru počas skúšobnej doby

Dobrý deň,

veľmi dôležité je vedieť, že "výpoveď" a "skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe" sú dve odlišné veci.

Pokiaľ zamestnankyni ešte neuplynula skúšobná doba, tak pracovný pomer so zamestnankyňou neukončujte výpoveďou (na výpoveď sa totiž počas trvania PN vzťahuje zvýšená zákonná ochrana - zákaz výpovede) ale skončením pracovného pomeru v skúšobnej dobe.

Počas ukončenia skúšobnej doby je možné pracovný pomer ukončiť podľa ustanovenia § 72 Zákonníka prace tzv. "skončením pracovného pomeru v skúšobnej dobe".

Podľa § 45 Zákonníka práce možno dohodnúť písomne v pracovnej zmluve skúšobnú dobu maximálne na 3 mesiace (prípadne 6 mesiacov, ak ide o osobitnú kategóriu vedúcich zamestnancov). Skúšobnú dobu zamestnávateľ so zamestnancom uzatvára z dôvodu zistenia, či si vzájomne budú vyhovovať a práca bude vykonávaná bez problémov.

Na tento spôsob ukončenia pracovného pomeru sa nevzťahuje zvýšená zákonná ochrana. Podľa tohto ustanovenia je možné počas skúšobnej doby písomne ukončiť pracovný pomer zo strany zamestnávateľ a aj zamestnanca aj bez udania dôvodu. Zamestnávateľ musí bližšie dôvod uvádzať iba v prípade tehotnej ženy, matkou s dieťaťom do 9 mesiacov a dojčiacou ženou. Písomné oznámenie o ukončení pracovného pomeru počas skúšobnej doby Vám odporúčam zamestnankyni odovzdať osobne do vlastných rúk alebo jej zaslať poštou v obálke určenej do vlastných rúk.

V skúšobnej dobe môže skončiť pracovný pomer tak zamestnávateľ, ako i zamestnanec, a to z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu, ak nie je ustanovené inak.

Zamestnávateľ môže skončiť pracovný pomer v skúšobnej dobe s tehotnou ženou, matkou do konca deviateho mesiaca po pôrode a dojčiacou ženou len písomne vo výnimočných prípadoch, ktoré nesúvisia s jej tehotenstvom alebo materstvom, a musí ho náležite písomne odôvodniť, inak je neplatné. Z uvedeného tak vyplýva, že ak chce zamestnávateľ skončiť pracovný pomer s takouto zamestnankyňou, skončenie pracovného pomeru musí náležite odôvodniť.

Zákonník práce vyžaduje, aby sa písomné oznámenie o skončení pracovného pomeru doručilo druhej strane aspoň tri dni predo dňom, kedy sa má pracovný pomer skončiť (ak sa táto lehota nedodrží, dôjde i tak k platnému skončeniu pracovného pomeru).

Pracovný pomer sa skončí dňom, ktorý je uvedený v oznámení.

Ak by oznámenie bolo doručené v čase trvania skúšobnej doby a účastník by ako deň skončenia uviedol deň, ktorý by nasledoval po uplynutí skúšobnej doby, pracovný pomer sa skončí uplynutím posledného dňa skúšobnej doby.

Ak by účastník zabudol v oznámení uviesť deň skončenia, pracovný pomer sa skončí dňom doručenia písomného oznámenia.

Zákonné znenie:

Skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe

(1) V skúšobnej dobe môže zamestnávateľ a zamestnanec skončiť pracovný pomer písomne z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu, ak ďalej nie je ustanovené inak. Zamestnávateľ môže skončiť pracovný pomer v skúšobnej dobe s tehotnou ženou, matkou do konca deviateho mesiaca po pôrode a dojčiacou ženou len písomne, vo výnimočných prípadoch, ktoré nesúvisia s jej tehotenstvom alebo materstvom, a musí ho náležite písomne odôvodniť, inak je neplatné.

(2) Písomné oznámenie o skončení pracovného pomeru sa má doručiť druhému účastníkovi spravidla aspoň tri dni pred dňom, keď sa má pracovný pomer skončiť.