Dobrý deň,
pokiaľ ide o prechod nájmu bytu po smrti nájomcu, tu sa aplikujú ustanovenia § 706 a nasl. Občianskeho zákonníka. Podľa tohto ustanovenia platí, že "Ak nájomca zomrie a ak nejde o byt v spoločnom nájme manželov, stávajú sa nájomcami (spoločnými nájomcami) jeho deti, vnuci, rodičia, súrodenci, zať a nevesta, ktorí s ním žili v deň jeho smrti v spoločnej domácnosti a nemajú vlastný byt. Nájomcami (spoločnými nájomcami) sa stávajú aj tí, ktorí sa starali o spoločnú domácnosť zomretého nájomcu alebo na neho boli odkázaní výživou, ak s ním žili v spoločnej domácnosti aspoň tri roky pred jeho smrťou a nemajú vlastný byt."
Ak predmetnú podmienku nespĺňate, potom sa môžete dohodnúť s prenajímateľom na ukončení nájmu vzhľadom na smrť nájomcu. Občiansky zákonník nepozná ako dôvod zániku nájmu smrť nájomcu. Pokiaľ ide o nedoplatky na nájomnom alebo službách spojených s užívaním bytu, tieto môžete vyplatiť rovným dielom aj teraz. Nemusíte čakať na otvorenie dedičského konania. Tieto totiž nezaniknú a súčasne veritelia si túto pohľadávku ani nemusia do dedičského konania prihlásiť. Totiž platí, že aj keby si ju neprihlásili, táto nezanikne a môžu si ju od dedičov poručiteľa vymáhať aj súdnou cestou. Naopak, ak by si ju prihlásil, budete dediť ako majetok tak aj dlhy, za dlhy poručiteľa však každý dedič bude zodpovedať do výšky ceny ním nadobudnutého dedičstva po poručiteľovi. Toto platí aj v prípade, ak by voči vám veriteľ viedol súdne konanie. Vždy zodpovedáte len do hodnoty vami nadobudnutého dedičstva.
Súčasne OZ hovorí v prípade, že sa jednalo o družstevný byt, že "Ak zomrie nájomca družstevného bytu a ak nejde o byt v spoločnom nájme manželov, prechádza smrťou nájomcu jeho členstvo v družstve a nájom bytu na toho dediča, ktorému pripadol členský podiel."
Vyššie uvedené ustanovenia však neplatia pre byty trvale určené ako služobné byty, pre byty osobitného určenia a pre byty v domoch osobitného určenia.