POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Ukončenie nájomného vzťahu

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Trnava

Otázka: Ukončenie nájomného vzťahu

Dobrý večer, chcel by som sa opýtať, aký časový priestor má môj nájomník na to, aby sa odstahoval. Býva u mňa už 3 roky. Veľmi by ste mi pomohli. Ďakujem.

Odpoveď: Ukončenie nájomného vzťahu

Dobrý deň. V zásade platí, že pokiaľ trvá nájomný vzťah, nájomník má právo predmet nájmu užívať. Preto ak ide napr. o nájom bytu, po skončení nájomného vzťahu by sa mal nájomník odsťahovať.

Pokiaľ sa dáva výpoveď, tak platí, že nájom, prípade iný záväzkový vzťah, konči uplynutím výpovednej doby. Po uplynutí výpovednej doby by mal teda nájomník prestať predmet nájmu užívať. Ak dáva prenajímateľ nájomcovi výpoveď, pričom predmetom nájmu je byt a nejde o krátkodobý nájom bytu, výpovedná lehota je tri mesiace a začína plynúť prvým dňom mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom bola nájomcovi doručená výpoveď. Len pre úplnosť dodávam, že prenajímateľ môže nájomcovi písomne určiť dlhšiu aj výpovednú lehotu.