Prepadnutie kaucie v prípade predčasného skončenia nájmu

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Košice

Otázka: Prepadnutie kaucie v prípade predčasného skončenia nájmu

Dobrý deň. Rád by som sa informoval ohľadom situácie s nájmom. S majiteľom bytu, u ktorého som nájomník, som podpísal zmluvu o prenájme. V tejto zmluve je uvedené, že ak ukončím svoj prenájom skôr, než uplynie dohodnutý dátum, zábezpeka vo výške viac ako 800 eur prepadne v prospech majiteľa bytu, čo znamená, že o tieto peniaze prídem. Existuje nejaké riešenie, ako tomuto zabrániť? Plánujem totiž hľadať nové bývanie a nechcem prísť o uvedenú zábezpeku. Ďakujem.

Odpoveď: Prepadnutie kaucie v prípade predčasného skončenia nájmu

Dobrý deň,

takéto ustanovenie je neplatné pre rozpor dobrými mravmi, podľa § 39 Občianskeho zákonníka. Pokiaľ ukončíte nájomný vzťah v súlade so zákonom resp. zmluvou a nevznikne dôvod na ponechanie zábezpeky (napr. na úhradu škôd,nedoplatkov a podobne), potom na túto sumu nemá prenajímateľ právny nárok. Dovoľujem si uviesť aj právny názor súdu v obdobnej právnej veci

"Súd poukazuje na to, že „prepadná klauzula“ na prepadnutie kaucie v sume 350 eura v prospech navrhovateľky je v rozpore s dobrými mravmi v zmysle § 3 ods.1 Občianskeho zákonníka.....táto prepadná klauzula o prepadnutí sumy 350 eura v prospech navrhovateľky len za tzv. „predčasné „ ukončenie nájomného vzťahu uzavretá v článku III bod 4 posledná veta, hoci bol nájom ukončený ústnou dohodou k 15.9.2012 podľa článku VI bod l písm. a/ nájomnej zmluvy zo dňa 28.5.2012 je absolútne neplatná v rozpore s dobrými mravmi podľa § 3 Občianskeho zákonníka a § 39 Občianskeho zákonníka a vykazuje znaky úžery z dôvodu, že navrhovateľka ako prenajímateľ bytu si určuje zmluvné podmienky ako dominantná strana právneho vzťahu a odporkyňa ako nájomca spravidla na podmienky zmluvy pristúpi ak chce získať byt do nájmu....zmluva o nájme bytu v článku III bod 4 posledná veta nájomnej zmluvy zo dňa 28.5.2012, ktorá zakotvuje tzv. prepadnú klauzulu na prepadnutie kaucie 350 eura v prospech navrhovateľky za predčasné ukončenie zmluvného vzťahu je neplatná v zmysle § 3 ods. l a § 39 Občianskeho zákonníka. "