Máte
otázku?

Ublíženie na zdraví - koľko hrozí trest?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Banská Bystrica
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Ublíženie na zdraví - koľko hrozí trest?

Priateľ sa opil, čo nezvykne. Údajne napadol svoju ženu, syna a brata. Následne bol odvedený políciou, je vo väzbe v BB...neviem presne čo sa udialo, viem že rozbil byt a jeho exmanželka bola aj na chirurgii, chcem vedieť koľko mu hrozí, dokedy od zadržania sa vykonáva súd, či má nejaké výhody keď predtým nebol vo výkone trestu. Problémom je aj to, že ho minule bola udať za napadnutie, čo viem, že mu teraz neprilepšilo, ale on sa bránil. V tomto prípade mal aj svedka, takže neviem. Za odpoveď ďakujem.

Odpoveď: Ublíženie na zdraví - koľko hrozí trest?

Dobrý deň  

pokiaľ sa Váš priateľ dopustil trestného činu ublíženia na zdraví, trestná sadza sa za tento trestný čin pohybuje v ods. 1 od 6 mesiacov do 2 rokov. 

 

Samozrejme pokiaľ ublížil osobám ako sú členovia rodiny, je predpoklad že bude spadať do ods. 2 kde je trestná sadzba 1-3 roky.

 

Taktiež, ak sa činu dopustil závažnejším spôsobom konania trestná sadzba je 2-5 rokov. Zaleží aj akú ujmu spôsobil dotyčným, pretože pokiaľ spôsobil osobám ťažkú ujmu na zdraví ide o trestný čin podľa § 155 ods. 1 zák. č. 300/2005 TZ:

 

“1) Kto inému úmyselne spôsobí ťažkú ujmu na zdraví, potrestá sa odňatím slobody na štyri roky až desať rokov.

 

2) Odňatím slobody na päť rokov až dvanásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1

a) závažnejším spôsobom konania,

b) na chránenej osobe, alebo

c) z osobitného motívu.” 

 

Čosa týka jeho väzby, táto môže trvať len nevyhnutný čas. Základná lehota väzby v prípravnom konaní je 7 mesiacov. 

 

Všetko záleží na vyšetrovaní. To, že nedol doposiaľ súdne trestaný je pre neho poľahčujúca okolnosť.

 

JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmo


4,9 (2,639)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:
Podotázka: Ublíženie na zdraví - koľko hrozí trest? (Trestné právo)

Dobrý deň, mal som nehodu, kde som prešiel slečnu, ktorá prebiehala cez cestu mimo prechod a ne osvetlená a použila alkohol. Bolo to na mieste kde je maximálna rýchlosť 70km/h, možno som išiel trosku rýchlejšie, ale poštou mi došlo usvedčenie a tam píšu, že moja rýchlosť bola cca 127km/h čo si myslím, že je nezmysel, pretože 50kg vážiaca slečna mala zlomenú nohu a v takej rýchlosti ako oni vypočítali by boli následky fatalnejsie. V tom usvedčení sa prisudzuje väčší podiel viny mne, práve kvôli tej zistenej rýchlosti. Som tam obvinený za prečin, ublíženia na zdraví z nedbalosti '' moja otázka je, že aký trest môžu uložiť mojej osobe? Môžem podať odvolanie do 3 dni. Len by som to už mal všetko za sebou. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Ublíženie na zdraví - koľko hrozí trest?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 21.09.2020)

Dobrý deň,
ak máte za to, že ste nemohli ísť takou rýchlosťou, určite to namietnite v sťažnosti. V nej je potrebné namietať to, že sa nevykonali dostatočné dôkazy, môžete navrhnúť napr. znalecký posudok a uviesť, že posudzované konanie je priestupkom a nie trestným činom. V sťažnosti je potrebné uviesť zákonné dôvody, aby sa ňou prokurátor vôbec zaoberal. Ide napr.

a) o nesprávnosť niektorého jeho výroku,

b) zrejmý rozpor výroku s odôvodnením, alebo

c) porušenie ustanovení o konaní, ktoré uzneseniu predchádzalo, ak toto porušenie mohlo spôsobiť nesprávnosť niektorého výroku uznesenia.

Ak si neviete rady so sťažnosťou, je potom vhodné obrátiť sa na advokáta, aby Vám pomohol pri obhajobe.

Ťažko povedať, aký najvyšší trest Vám hrozí, nakoľko do toho vstupuje viacero faktorov a museli by sme podrobne poznať skutkový stav. Mohlo by ísť o ublíženie na zdraví kde je sadzba do 1 roka alebo ublíženie na zdraví s ťažkou ujmou, kde je sadzba 6 mesiacov až 2 roky.

 


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Ublíženie na zdraví - koľko hrozí trest?" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (2,639)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku