Ublíženie na zdraví - koľko hrozí trest?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Banská Bystrica

Otázka: Ublíženie na zdraví - koľko hrozí trest?

Môj priateľ, ktorý obvykle nepije, sa opil a údajne napadol svoju ženu, syna a brata. Následne ho polícia odviedla a teraz je vo väzbe v Banskej Bystrici. Ešte stále neviem presné detaily toho, čo sa stalo, avšak viem, že byt je poškodený a jeho bývalá manželka musela navštíviť chirurgiu. Rád by som vedel, aký trest mu hrozí, ako dlho trvá súdny proces od momentu zadržania a či má nejaké výhody, ak doteraz nebol v minulosti trestaný.

Celkom ma zaujíma, ako ovplyvnila situáciu skutočnosť, že ho už v minulosti chcela udať za obdobné správanie. Mám informácie, že to jeho pozícii určite nepomohlo, hoci sa bránil. Dokonca mal aj svedka - neviem teda, aký to bude mať dopad. Za Vašu odpoveď ďakujem.

Odpoveď: Ublíženie na zdraví - koľko hrozí trest?

Dobrý deň

pokiaľ sa Váš priateľ dopustil trestného činu ublíženia na zdraví, trestná sadza sa za tento trestný čin pohybuje v ods. 1 od 6 mesiacov do 2 rokov.

Samozrejme pokiaľ ublížil osobám ako sú členovia rodiny, je predpoklad že bude spadať do ods. 2 kde je trestná sadzba 1-3 roky.

Taktiež, ak sa činu dopustil závažnejším spôsobom konania trestná sadzba je 2-5 rokov. Zaleží aj akú ujmu spôsobil dotyčným, pretože pokiaľ spôsobil osobám ťažkú ujmu na zdraví ide o trestný čin podľa § 155 ods. 1 zák. č. 300/2005 TZ:

“1) Kto inému úmyselne spôsobí ťažkú ujmu na zdraví, potrestá sa odňatím slobody na štyri roky až desať rokov.

2) Odňatím slobody na päť rokov až dvanásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1

a) závažnejším spôsobom konania,

b) na chránenej osobe, alebo

c) z osobitného motívu.”

Čosa týka jeho väzby, táto môže trvať len nevyhnutný čas. Základná lehota väzby v prípravnom konaní je 7 mesiacov.

Všetko záleží na vyšetrovaní. To, že nedol doposiaľ súdne trestaný je pre neho poľahčujúca okolnosť.