Ublíženie na zdraví, čo jej hrozí?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Nitra

Otázka: Ublíženie na zdraví, čo jej hrozí?

Dobrý deň, chcem sa opýtať. Spolu s priateľkou sme pred približne piatimi mesiacmi boli v hoteli, kde sme popili a vypukla medzi nami vážna hádka. Priateľka mi dala facku, na čo som okamžite reagoval rovnako a ona na mňa následne hodila porcelánovú šálku. Spôsobila mi týmto tržnú ranu na pravom líci, ktorú mi museli zašiť. Bolo to tak vážne, že som bol následne na PN až 13 dní. Po tomto incidente som podal trestné oznámenie, ktoré vyšetrovateľ začal hodnotiť ako úmyselné ublíženie na zdraví. Keď som sa pokúšal trestné oznámenie stiahnuť, bola to už neskorá fáza a nič sa už nedalo s tým robiť. Tento proces sa už ťahá niekoľko mesiacov. Oba sme boli vypovedať, priateľka bola dokonca dvakrát privolaná k súdnemu psychiatrovi, aby zistili, či jej pobyt na slobode nie je pre okolie nebezpečný. S priateľkou sme si odpustili. Teraz dokonca spolu bývame a plánujeme spoločnú budúcnosť. Avšak po piatich mesiacoch jej dorazil papier s informáciou, že prokurátor podal na ňu obžalobu na okresný súd pre prečin ublíženia na zdraví. Chcem sa preto opýtať, či by sa dalo ešte niečo robiť v tejto situácii? Ak to závisí viac-menej na mne, budeme sa musieť aj napriek tomu, že sme stále spolu a bývame spolu, stretnúť na súde? A čo jej vlastne hrozí, vzhľadom na to, že nikdy predtým nebola trestne stíhaná, nemá žiadny zápis v registri trestov ani podmienku? Za odpoveď vopred veľmi pekne ďakujem!

Odpoveď: Ublíženie na zdraví, čo jej hrozí?

Dobrý deň, vo vašom prípade je ublíženie na zdraví, je však otázne, či úmyselné alebo z nedbanlivosti, pretože to je veľký rozdiel a trestná sadzba je iná. Ak bola na ňu podaná obžaloba, v obžalobe je uvedené aj ktorý paragraf jej dávajú za vinu. To či sa s tým dá ešte niečo robiť, závisí od toho, aká bola vaša výpoveď a aká bola výpoveď vašej priateľky. Ak však už na ňu bola podaná obžaloba, bude sa to prejednávať na súde a súd bude rozhodovať o treste. Pokiaľ nikdy nebola súdne trestaná, je veľmi málo pravdepodobné, že to skončí najhoršie podmienečným trestom odňatia slobody.