Máte
otázku?

Ublíženie na zdraví, čo jej hrozí?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Nitra
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Ublíženie na zdraví, čo jej hrozí?

Dobrý den, chcem sa spýtat, s priatelkou sme boli zhruba pred piatimi mesiacmi na jednom hoteli, kde sme niečo popili, strašne sme sa pohádali, ona mi dala facku, ktorú som jej ja hned vrátil, a v zápeti ona po mne hodila porcelanovu šálku ktorou mi sposobila tržnú ranu na pravom líci, ktorú mi museli zašívať a bol som na Pnke 13 dní. A kedže som vypovedal tak som ju aj automaticky udal a vyšetrovatel to vzal do úvahy ako umyselne ublíženie na zdraví, a ked som chcel stiahnut trestne oznámenie tak už bolo bohužial neskoro a nedalo sa s tým nič robit. Už sa to taha niekolko mesiacov, obaja sme boli ešte raz vypovedat, ona bola dokonca dva krát privolana k sudnemu psychiatrovi, či nie je jej pobyt na slobode pre okolie nebezpečny. S priatelkou sme si odpustili, teraz dokonca spolu bývame v jednej domácnosti a planujeme spoločnú buducnost, len teraz po piatich mesiacoch jej prišiel papier, že prokurátor podal na nu obžalobu na okresný súd pre prečin ublíženia na zdraví. Chcem sa preto spýtat či by sa dalo ešte niečo s tým robit? kedže to záleži viac menej asi na mne, alebo aj ked sme nadalej partneri a bývame spolu sa budeme musiet stretnut na súde? Alebo čo jej realne hrozí? kedže nebola nikdy pred tým ani trestne stíhana, nemá žiadny zápis v registri trestov, ani podmienku. Za odpoved vopred velmi pekne dakujem!!!

Odpoveď: Ublíženie na zdraví, čo jej hrozí?

Dobrý deň, vo vašom prípade je ublíženie na zdraví, je však otázne, či úmyselné alebo z nedbanlivosti, pretože to je veľký rozdiel a trestná sadzba je iná. Ak bola na ňu podaná obžaloba, v obžalobe je uvedené aj ktorý paragraf jej dávajú za vinu. To či sa s tým dá ešte niečo robiť, závisí od toho, aká bola vaša výpoveď a aká bola výpoveď vašej priateľky. Ak však už na ňu bola podaná obžaloba, bude sa to prejednávať na súde a súd bude rozhodovať o treste. Pokiaľ nikdy nebola súdne trestaná, je veľmi málo pravdepodobné, že to skončí najhoršie podmienečným trestom odňatia slobody.

JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmo


4,9 (2,639)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:
Podotázka: Ublíženie na zdraví, čo jej hrozí? (Trestné právo)

Môj synovec sa viackrat pod vplyvom alkoholu ohrozil na živote a ohrozuje aj iných. Bojím sa, že príde o život. Ako postupovať aby aj bez jeho súhlasu mu bolo nariadené protialkol. liečenie?

Odpoveď: Ublíženie na zdraví, čo jej hrozí?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 07.12.2016)

Dobrý deň,

v danom prípade je nutné v čase, keď bude Váš synovec pod vplyvom návykových látok ohrozovať seba alebo svoje okolie vyhľadať lekára za účelom poskytnutia neodkladnej zdravotnej starostlivosti Vášmu synovcovi.

Neodkladná zdravotná starostlivosť je totiž podľa zákona č. 576/2004 Z. z. v účinnom znení okrem iného aj zdravotná starostlivosť poskytovaná osobe pri náhlej zmene jej zdravotného stavu, ktorá spôsobuje náhle zmeny jej správania a konania, pod ktorých vplyvom bezprostredne ohrozuje seba alebo svoje okolie. 

Pri poskytovaní neodkladnej zdravotnej starostlivosti možno totiž zadržať osobu aj bez jej súhlasu - avšak len na nevyhnutný čas, teda len na čas, v ktorom bude osoba bezprostredne ohrozovať seba alebo svoje okolie.

Vzhľadom na uvedené je teda možné vždy len dočasné zadržanie osoby z dôvodu, ak pod vplyvom návykových látok ohrozuje seba alebo svoje okolie. Nie je možné nariadiť protialkoholické liečenie bez súhlasu dotknutej osoby. Bolo by to možné len v prípade, ak by napr. spáchal trestný čin - v takom prípade by mu súd mohol určiť aj povinnosť podrobiť sa uvedenému liečeniu.

Vo svojej otázke neuvádzate vek Vášho synovca - ak je však ešte maloletý (teda nenadobudol plnoletosť) môže súd rozhodnúť o uložení výchovného opatrenia (spočívajúceho napr. v zákaze požívať alkohol, navštevovať takéto zariadenia a pod.) s tým, že ak nebude maloleté dieťa tieto povinnosti rešpektovať, súd môže dočasne odňať maloleté dieta z osobnej starostlivosti rodičov a nariadiť maloletému dieťaťu na účely zabezpečenia resocializácie drogových a iných závislostí pobyt v zariadení, ktoré vykonáva resocializačné programy pre drogovo a inak (napr. alkoholovo) závislých.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Ublíženie na zdraví, čo jej hrozí?" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (2,639)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku