POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Ublíženie na zdraví

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Trenčín

Otázka: Ublíženie na zdraví

Dobrý deň, môjho syna niekto napadol. Skopli ho do kolena a následne ho museli okamžite operovať. Incident bol nahlásený na polícii. Tam mu povedali, že musí všetky lekárske správy odovzdať. Dnes, viac ako dva mesiace po incidente, som ako jeho matka odovzdala lekársku správu. Informovali ma, že ďalšia kontrola bude po Novom roku. K mojmu prekvapeniu mi policajt povedal, že ich nezaujíma, čo píše náš lekár, ktorý syna lieči. Majú vraj vlastného lekára, ktorý si diagnózu prečíta a podľa neho tri týždne po úraze bude syn úplne zdravý. Tvrdia, že vyčkajú, kedy náš lekár uzavrie prípad, ale vlastne to podľa nich nepotrebujú, lebo to vraj ani nečítajú. Na to som im oponovala s tým, že si to dám preveriť. Nerozumiem, ako ich lekár bez preštudovania celej lekárskej dokumentácie a bez toho, aby syna osobne vyšetril, mohol už teraz uzatvárať prípad. Chcela by som sa Vás opýtať, či policajt postupoval správne. Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Ublíženie na zdraví

Dobrý deň, ďakujeme za Vašu otázku, ku ktorej si dovoľujem zaujať nasledovný právny názor.

Vo Vami popisovanej situácii prichádza do úvahy použitie ustanovenia § 156 Trestného zákona, podľa ktorého:

§ 156

(1) Kto inému úmyselne ublíži na zdraví, potrestá sa odňatím slobody na šesť mesiacov až dva roky.

(2) Odňatím slobody na jeden rok až tri roky sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1

a) na chránenej osobe, alebo

b) z osobitného motívu.

(3) Odňatím slobody na dva roky až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1

a) závažnejším spôsobom konania,

b) za krízovej situácie, alebo

c) a spôsobí ním ťažkú ujmu na zdraví.

Ak by príslušné orgány činné v trestnom konaní zistili, že skutok, ktorý sa stal nie je trestným činom, ale môže byť priestupkom, postúpia to príslušnému orgánu na prejednanie. Pokiaľ by išlo o priestupok, postupovalo by sa podľa ustanovenia § 49 Zákona o priestupkoch:

§ 49 Priestupky proti občianskemu spolunažívaniu

(1) Priestupku sa dopustí ten, kto

a) inému ublíži na cti tým, že ho urazí alebo vydá na posmech,

b) inému z nedbanlivosti ublíži na zdraví,

c) úmyselne uvedie nesprávny alebo neúplný údaj pred štátnym orgánom, pred orgánom obce alebo pred organizáciou za účelom získania neoprávnenej výhody,

d) úmyselne naruší občianske spolunažívanie vyhrážaním ujmou na zdraví, drobným ublížením na zdraví, nepravdivým obvinením z priestupku, schválnosťami alebo iným hrubým správaním,

e) sa dopustí konania podľa písmena a) alebo písmena d) na blízkej osobe alebo osobe, ktorá mu bola zverená do starostlivosti alebo výchovy,

f) od iného násilím sám alebo za pomoci ďalších osôb vymáha majetkové práva alebo práva z nich vyplývajúce, o ktorých sa domnieva, že mu patria bez vykonateľného rozhodnutia príslušného orgánu,

g) napomáha osobnou účasťou násilnému vymáhaniu majetkových práv alebo práv z nich vyplývajúcich, hoci na ich vymáhanie niet vykonateľného rozhodnutia príslušného orgánu.

(2) Za priestupok podľa odseku 1 písm. a) možno uložiť pokutu do 33 eur, za priestupok podľa odseku 1 písm. b) až d) a písm. g) pokutu do 99 eur, za priestupok podľa odseku 1 písm. e) pokutu do 200 eur a za priestupok podľa odseku 1 písm. f) pokutu do 331 eur.

Podľa § 123 ods. 2 Trestného zákona Ublížením na zdraví sa na účely tohto zákona rozumie také poškodenie zdravia iného, ktoré si objektívne vyžiadalo lekárske vyšetrenie, ošetrenie alebo liečenie, počas ktorého bol nie iba na krátky čas sťažený obvyklý spôsob života poškodeného. Spomínaný, nie krátky čas, je v zmysle judikatúry približne 7 dní.

Všetko však záleží od posúdenia všetkých relevantných skutočností a dôkazov príslušným orgánom. Oznámenie preveruje poverený policajt, ktorý môže napr. rozhodnúť tak, že vec odmietne, odloží, alebo odovzdá inému štátnemu orgánu. Takéto rozhodnutie musí doručiť oznamovateľovi a poškodenému, ktorí voči nemu  môžu podať sťažnosť. Zároveň ho musí doručiť aj prokurátorovi. Prokurátor vykonáva dozor nad postupom policajta. Podľa § 23 Trestného poriadku:

(1) Dozor nad dodržiavaním zákonnosti pred začatím trestného stíhania a v prípravnom konaní vykonáva prokurátor.

(2) Pri výkone tohto dozoru je prokurátor oprávnený

a) dávať záväzné pokyny na postup podľa § 197, vyšetrovanie a skrátené vyšetrovanie trestných činov a určovať lehoty na ich vybavenie; také pokyny sú súčasťou spisu,

b) vyžadovať od policajta spisy, dokumenty, materiály a správy o stave konania vo veciach, v ktorých bolo začaté trestné stíhanie, na zistenie, či policajt včas začal trestné stíhanie a riadne v ňom postupuje,

c) zúčastniť sa na vykonávaní úkonov policajta, osobne vykonať jednotlivý úkon alebo aj celé vyšetrovanie, alebo skrátené vyšetrovanie a vydať rozhodnutie v ktorejkoľvek veci; pritom postupuje podľa tohto zákona; proti takémuto rozhodnutiu prokurátora je prípustná sťažnosť rovnako ako proti rozhodnutiu policajta,

d) vrátiť vec policajtovi na doplnenie vyšetrovania alebo skráteného vyšetrovania s pokynmi a určovať lehotu na ich doplnenie; o vrátení veci upovedomí obvineného a poškodeného,

e) zrušiť nezákonné alebo neopodstatnené rozhodnutia policajta, ktoré môže nahradiť vlastnými rozhodnutiami; pri uznesení o zastavení trestného stíhania, prerušení trestného stíhania alebo o postúpení veci to môže urobiť do 30 dní od ich doručenia; ak rozhodnutie policajta nahradil vlastným rozhodnutím inak, než na podklade sťažnosti oprávnenej osoby, proti jeho rozhodnutiu je prípustná sťažnosť, rovnako ako proti rozhodnutiu policajta,

f) odňať vec policajtovi a prikázať ju inému, a to aj miestne nepríslušnému policajtovi, alebo urobiť opatrenie, aby vec bola prikázaná inému policajtovi alebo policajtom,

g) nariadiť, aby sa vo veciach uvedených v § 202 konalo vyšetrovanie.

(3) Prokurátor v prípadoch ustanovených v odseku 2 písm. a), d), f) alebo g) rozhoduje opatrením a v prípade ustanovenom v odseku 2 písm. e) rozhoduje uznesením, ktoré sa doručuje obvinenému a poškodenému.

Ak sa domnievate, že policajt nepostupuje v súlade so zákonom, môžete podať voči jeho rozhodnutiu sťažnosť, resp. podať podnet prokurátorovi.