Postih za druhú krádež

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Bratislava

Otázka: Postih za druhú krádež

Dobrý deň, 1. 7. 2015 ma pristihli pri malej krádeži. Následne ma 20. 9. 2016 opäť zastavili policajti a uložili mi druhýkrát pokutu vo výške 33 eur. Chcem sa spýtať, bude druhá krádež trestaná aj iným spôsobom ako len pokutou? Budem predvolaný na súd alebo konanie na inom mieste? A čo sa stane, ak ma znovu pristihnú, napríklad o rok? Ďakujem.

Odpoveď: Postih za druhú krádež

Dobrý deň, pokuta 33,- € Vám bola predpokladám uložená v tzv. priestupkovom konaní. Uložením tejto sankcie je priestupkové konanie právoplatne ukončené (ak ste sa neodvolali proti rozhodnutiu správneho orgánu). Toto Vaše konanie nebude pred žiadnym iným orgánom prejednávané. V prípade, ak by sa Vás v nasledujúcich 12 mesiacoch opätovne chytili pri krádeži, tak by už podľa ustanovenia § 212 ods. 2 písm. f) išlo o trestný čin. A to z toho dôvodu, že ste za uplynulých 12 mesiacov boli za obdobný čin postihnutý (ide o tzv. opakované krádeže). V takom prípade, by Váš čin už neprejednával správny orgán ako priestupok, ale súd ako trestný čin. V tomto konaní Vám už hrozí vyšší trest a tiež vážnejšie sankcie (napr. môžete byť odsúdený na trest odňatia slobody alebo Vám môže byť uložený iný druh trestu).