POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Trestné stíhanie vo veci poškodenia cudzej veci

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Žilina

Otázka: Trestné stíhanie vo veci poškodenia cudzej veci

Dobrý večer vám prajem. Nedávno som mal určité nedorozumenie. Mohlo by ísť o údajné kopnutie do auta, avšak na túto udalosť si nepamätám ani vo výpovedi, ani v skutočnosti. Nemôžem ani potvrdiť, ani vyvrátiť, či sa naozaj udialo. Poškodenému bola vyplatená suma vo výške 250 eur. Toto riešenie bolo v soulade s dohodou medzi subjektmi a výpoveďou službukonajúceho policajta. Priestupok vo výške 250 eur bol tiež zapísaný v zázname o vypočutí poškodeného, s ktorým súhlasil ten istý policajt aj policajt, ktorý poškodeného vypočúval. Následne vyšetrovateľ/znalec počas vyšetrovania stanovil výšku škody na 502 eur. Od tohto momentu sa udalosť stala trestným činom a na základe toho začalo trestné stíhanie. Na túto rozhodnutie mám možnosť sa odvolať do troch dní. Rád by som Vás požiadal o radu a Vaše názory na ďalší postup. Vopred Vám ďakujem za pomoc.

Odpoveď: Trestné stíhanie vo veci poškodenia cudzej veci

Dobrý deň.

Voči uzneseniu o začatí trestného stíhanie máte právo podať sťažnosť do 3 dní odo dňa jej doručenia. Odporúčam túto sťažnosť podať, aby celé konanie vykonané vyšetrovateľom preveril prokurátor.

Predpokladám, že sa začalo trestné stíhanie pre trestný čin poškodzovania cudzej veci, na ktoré trestné stíhanie je potrebný súhlas poškodeného. Ak poškodený tento súhlas vezme späť, nie je možné v trestnom stíhaní pokračovať. Preto sa obráťte na poškodeného, ktorému bolo tiež doručené uznesenie o začatí trestného stíhania a zistite, či súhlasí s výškou škody, ktorú ste mu uhradili alebo nie. V prípade, že súhlasí, tak ho požiadajte, aby oznámil polícii, že nesúhlasí s trestným stíhaním, pričom toto oznámenie je možné urobiť kedykoľvek v priebehu trestného konania (nemusí byť urobené v 3 dňovej lehote, ktorú máte na podanie sťažnosti).