Súhlas poškodeného pri podaní trestného oznámenia

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Žilina

Otázka: Súhlas poškodeného pri podaní trestného oznámenia

Dobrý deň. V trestnom oznámení oznamovateľ (otec poškodenej) musí uviesť súhlas poškodenej, ak sa prípad týka blízkej osoby páchateľa (manžel poškodenej v čase spáchania trestného činu). Je to potrebné aj v prípade, že medzičasom došlo k rozvodu páchateľa a poškodenej (a teda blízky vzťah už neexistuje)? Ďakujem.

Odpoveď: Súhlas poškodeného pri podaní trestného oznámenia

Dobrý deň,

v prvom rade je potrebné uviesť, že oznamovateľ nemôže vysloviť súhlas alebo nesúhlas  za poškodenú osobu pri podaní trestného oznámenia. Udelenie súhlasu poškodenej, resp. jeho odvolanie je výlučným osobným právom poškodenej osoby.  Ak oznamovateľom nie je súčasne poškodená osoba, môže oznamovateľ trestný čin len oznámiť - nie aj vyjadriť súhlas poškodeného.

Ďalej je potrebné uviesť, že súhlas poškodeného sa vyžaduje pre začatie trestného stíhania a ak už bolo začaté, tak pre jeho pokračovanie len v prípade niektorých trestných činov - taxatívne vymedzených v § 211 ods. 1 Trestného poriadku. Ak oznámila trestný čin iná osoba ako poškodená, orgán činný v trestnom konaní, ak ide o jeden z trestných činov vymedzených v uvedenom ustanovení, si musí vyžiadať súhlas poškodenej osoby.

Podľa prevažujúceho právneho názoru doktríny (v Českej republike potvrdeného aj judikatúrou) je rozhodujúce pre posúdenie, či sa vyžaduje súhlas poškodenej osoby to, či bola osoba poškodená vo vzťahu k páchateľovi trestného činou osobou blízkou práve v momente spáchania trestného činu.