Zmier v trestnom konaní

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Trenčín

Otázka: Zmier v trestnom konaní

Dobrý deň. Chcem sa spýtať: dňa 14. 2. 2017 som podala trestné oznámenie na manžela za nebezpečné vyhrážanie. Teraz je vo väzbe a čaká na súd. Je v takomto prípade možný pokus o zmier a ak áno, bude v krátkom čase prepustený?

Odpoveď: Zmier v trestnom konaní

Dobrý deň,

v trestnom konaní neexistuje inštitút zmieru - ak je vedené trestné stíhanie o ďalšom postupe vo veci rozhoduje výlučne orgán činný v trestnom konaní - vyšetrovateľ alebo prokurátor, a súd.

Nie je možné trestné oznámenie vziať späť a nie je možná ani iná dohoda (napr. o zmieri) medzi obvineným a poškodeným či oznamovateľom.

Len v prípade niektorých trestných činov je možné viesť trestné stíhanie len so súhlasom poškodeného (ktorý môže aj vziať späť) - avšak trestný čin nebezpečného vyhráženia nie je v zozname takýchto trestných činov, preto už nemáte žiadny vplyv na ďalší priebeh konania po podaní trestného oznámenia.