Postup pri podaní podnetu na Úrad pre dohľad nad zdravotnou staroslivosťou

Online právna poradňa
Oblasť práva: Správne právo, Žilina

Otázka: Postup pri podaní podnetu na Úrad pre dohľad nad zdravotnou staroslivosťou

Dobrý deň, rád by som sa informoval o tom, ako postupovat pri podávaní podnetu na ÚDZS. Chceme podať podnet na gynekológa, ktorý svojím nedbanlivým prístupom nič neurobil pre zabránenie spontánneho potratu navzdory opakovaným komplikacím počas tehotenstva, a to najmä počas posledných troch dní pred potratom. Mohli by ste mi prosím objasniť, čo všetko musí podnet obsahovať a ako ho mám formulovať? Je nevyhnutné uviesť okolnosti, mená, dátumy, názvy liekov a postup liečby? Mám priložiť zdravotnú kartu ako prílohu? Mám spomenúť predpisovanie na Slovensku neschválených liekov, ktoré bolo možné zakúpiť len u spomínaného lekára v jeho ordinácii? Veľmi pekne vám ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Postup pri podaní podnetu na Úrad pre dohľad nad zdravotnou staroslivosťou

Dobrý deň,

ak sa domnievate, že Vám nebola zdravotná starostlivosť poskytnutá správne, máte právo podľa zákona č. 581/2004 Z. z. o zdravotných poisťovniach, dohľade nad zdravotnou starostlivosťou požiadať úrad o vykonanie dohľadu nad zdravotnou starostlivosťou.

Podnet na prešetrenie sa podáva na pobočke Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, a to tej, do územného obvodu ktorého patrí miesto, kde bola zdravotná starostlivosť poskytnutá. Adresy pobočiek Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou možno nájsť napr. na internetovej stránke Úradu pre dohdľad nad zdravotnou staroslivosťou (http://www.udzs-sk.sk/web/sk/pobocky). Územné obvody pobočiek tvoria jednotlivé samosprávne kraje.

Na príslušnú pobočku Úradu pre dohdľad nad zdravotnou staroslivosťou je potrebné poslať písomný podnet (podpísaný), v ktorom sa uvedie meno a adresa podávateľa podnetu, názov zdravotníckeho zariadenia/meno lekára, jeho sídlo, obdobie poskytovania zdravotnej starostlivosti, opis problému - teda uvediete v tomto podnete aj všetky vo Vašej otázke opísané skutočnosti, ktoré mohli mať za následok nesprávne poskytnutie zdravotnej starostlivosti. Čo sa týka priloženia zdravotnej dokumentácie ako prílohy, túto prikladať nie je potrebné, pretože vykonávatelia dohľadu z Úradu pre dohdľad nad zdravotnou staroslivosťou sú oprávnený do tejto dokukementácie nazerať a vyžiadať si ju. Samozrejme to nevylučuje, aby ste určité dôkazy (ktoré hoci aj sú súčasťou zdravotnej dokumentácie) priložili k svojmu podnetu, a to najmä v prípade, ak by nemuseli byť všetky dokumenty (či už zavinene alebo bez zavinenia) súčasťou zdravotnej dokumentácie.

Podávateľovi podnetu príde následne písomné oznámenie o začatí výkonu dohľadu. Úrad na základe podnetu vykoná dohľad u poskytovateľa zdravotnej starostlivosti a zistí, či postupoval v súlade s právnymi predpismi, či pacientovi poskytol všetky diagnostické a terapeutické výkony. Po skončení dohľadu Úrad pre dohdľad nad zdravotnou staroslivosťou podávateľa podnetu písomne informuje o jeho výsledkoch.