Súdny poplatok 3% za vysporiadanie BSM.

Online právna poradňa
Oblasť práva: Procesné právo (civilné), Žilina

Otázka: Súdny poplatok 3% za vysporiadanie BSM.

Dobrý deň, prosím o odpoveď na nasledujúce otázky: 1. Môže súd nariadiť zaplatiť súdny poplatok 3% iba jednému z manželov, pokiaľ BSM nebude súdne vysporiadaný podľa návrhu žiadneho z manželov? 2. Ak sa jedná o vysporiadanie nehnuteľného majetku, napríklad nad 1 000 000,- EUR, súd určí maximálny poplatok 16 600,- EUR. Ale čo ak žiadny z manželov v súčasnosti nemá príjem ani finančnú hotovosť, je možné požiadať súd o splátky tohoto poplatku? Ak áno, v akej výške a v akých termínoch? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Súdny poplatok 3% za vysporiadanie BSM.

Dobrý deň, v rámci konania o vyporiadaní BSM súd vždy rozhodne podľa návrhu niektorého z manželov. Návrhy manželov sú vo väčšine prípadov protichodné, a preto sa súd na základe vykonaných dôkazov rozhoduje medzi nimi. Súd je v tomto smere návrhmi účastníkov viazaný. Ak by náhodou rozhodol spôsobom, ktorý nenavrhol ani jeden z účastníkov konania, uplatní sa ustanovenie § 2 ods. 1 písm. c) zákona o súdnych poplatkoch, na základe ktorého sú poplatníkmi obaja účastníci konania. Ak ani jeden z manželov nie je v dobrej finančnej situácii je možné súd požiadať o oslobodenie od súdnych poplatkov. Pre rozhodovanie o oslobodení od súdnych poplatkov je potrebné vyplniť a zaslať súdu tlačivo nachádzajúce sa na stránke Ministerstva spravodlivosti SR.  Spolu s tlačivom je potrebné predložiť doklady preukazujúce tvrdené skutočnosti v tlačive. Ak súd rozhodne o oslobodení od súdnych poplatkov, nebudete musieť platiť súdny poplatok ani v splátkach (súd Vás môže oslobodiť úplne alebo čiastočne).