Aká je výška súdneho poplatku za vysporiadanie BSM?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Procesné právo (civilné), Prešov

Otázka: Aká je výška súdneho poplatku za vysporiadanie BSM?

Dobrý deň, chcela by som Vás láskavo požiadať o informácie týkajúce sa výpočtu súdneho poplatku za vyporiadanie bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM) po rozvode. Celkový majetok manželov bol vyčíslený približne na 50 tis. €, z ktorých švagor vyplatil bývalej manželke zhruba 25 tis. €. Súdne konanie skončilo zmierom. Bol mu vyčíslený súdny poplatok 500 € a bývalej manželke bol vyčíslený poplatok 250 €. Môže to byť správne? Alebo mal byť vyčíslený poplatok 500 € (1% z pojednávanej sumy) a mali by ho uhradiť obaja? Ďakujem.

Odpoveď: Aká je výška súdneho poplatku za vysporiadanie BSM?

Dobrý deň, podľa § 2 ods. 1 pís. c) zákona o súdnych poplatkoch, sú poplatníkmi obaja manželia v konaní o vyporiadanie bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM) alebo jeden z nich podľa rozhodnutia súdu. Základom poplatku je pritom cena všetkých vecí patriacich do BSM a ostatných hodnôt, ktoré sa pritom vyporiadavajú. Podľa položky 6 pís. c) sadzobníka súdnych poplatkov, za vyporiadanie BSM sa platí súdny poplatok, ak sa konanie skončilo súdnym zmierom, vo výške 1 % z predmetu konania, najmenej však 66,- €. Vzhľadom na Vami uvedenú hodnotu spoločného majetku cca 50 000,- €, mala byť výška súdneho poplatku stanovená na cca 500,- €. V zásade súdy vyrubujú súdny poplatok vo výške zodpovedajúcej veľkosti podielov, ktoré sa každému z manželov ušli. Ak súd zvolí iný spôsob, než ten, ktorý vyplýva z pomeru, v ktorom bolo BSM vysporiadané, napr. z dôvodov hodných osobitného zreteľa, musí to v rozhodnutí dostatočne odôvodniť.