Podotázka: Náhrada škody priznaná v trestnom konaní
(Trestné právo)
Dobrý deň, mám otázku ohľadne postupu uplatnenia si náhrady škody od jedného spolumajiteľa rodinného domu, ktorý jeho zavinením zhorel.
Sme štyria spoluvlastníci (bratia) rodinného domu, ktorý sme získali dedením v približne rovnakých podieloch. Tento jeden spoluvlastník bol od začiatku problémový – privlastnil si nehnuteľnosť, fyzicky útočil na ostatných spoluvlastníkov a nebola s ním možná žiadna komunikácia. Neustále znižoval hodnotu nehnuteľnosti hromadením rôzneho odpadu v dome a jeho okolí.
Dňa 07.03.2025 spôsobil rozsiahly požiar, pri ktorom náš zdedený rodinný dom zhorel. Podľa predbežného vyšetrovania bude obvinený zo všeobecného ohrozenia.
Touto cestou by som rád požiadal o radu, ako si od tohto spoluvlastníka vymáhať škodu, ktorú nám ostatným spoluvlastníkom spôsobil. Poberá iba invalidný dôchodok a vlastní už len podiel na pozemku pod domom. Je možné, aby nám aspoň takto vyrovnal škodu? Mám na mysli, či by sa dal tento pozemok previesť na ostatných spoluvlastníkov.
Odpoveď: Náhrada škody priznaná v trestnom konaní
(odpoveď odoslaná: 16.05.2025)
Dobrý deň, odporúčam najprv zvážiť podanie občianskoprávnej žaloby na náhradu škody podľa § 420 a nasl. Občianskeho zákonníka. V konaní budete musieť preukázať vznik škody, jej výšku a príčinnú súvislosť so zavinením dotknutého brata. Ak polícia alebo prokuratúra voči nemu vedie trestné konanie za všeobecné ohrozenie, môžete sa pripojiť s nárokom na náhradu škody aj v trestnom konaní.
Ak brat neoplýva dostatočnými finančnými zdrojmi, teoreticky by mohol ako náhradu poskytnúť svoj spoluvlastnícky podiel na pozemku, avšak takýto prevod je možný len s jeho súhlasom. Na detaily tejto výmeny sa zvyknú uzatvárať osobitné zmluvy, v ktorých by ste určili hodnotu podielu a spôsob vyrovnania.