Kúpila som auto, ktoré sa hneď pokazilo, čo mám robiť?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Žilinský
Odpovedá: Advokát Nitra
Odpovedané dňa: 29. 10. 2015

Otázka: Kúpila som auto, ktoré sa hneď pokazilo, čo mám robiť?

Dobry den, pred 3 dnami som kupila auto. Auto sa mi na ceste domov pokazilo. Volala som predavajucemu, ze mu ho vratim a nech mi da peniaze naspat. Odmieta. Co mozem s tym robit? dakujem pekne

Odpoveď: Kúpila som auto, ktoré sa hneď pokazilo, čo mám robiť?

Dobrý deň, z Vašej otázky nevyplývajú viaceré dôležité skutočnosti. Napriek tomu Vám opíšem Vaše možnosti. Ich aplikácia závisí na tom či majiteľ (predávajúci) vedel, že sa auto každú chvíľu pokazí alebo to nevedel.

1/ v zmysle ustanovení o kúpnej zmluve v Občianskom zákonníku Vás musí predávajúci upozorniť na vady, o ktorých vie. Z Vašej otázky nevyplýva, či Vás upozornil na nejaké vady auto. Ak by vedel, že auto je "nepojazdné" a neupozornil Vás máte právo na primeranú zľavu z kúpnej ceny, ktorá musí zodpovedať povahe a rozsahu vád (náklady potrebné na to, aby bolo auto opravené). Ak je vec neupotrebiteľná (nedá sa opraviť) máte právo odstúpiť od zmluvy a následne si navzájom musíte vrátiť to čo ste plnili (vrátiť auto, peniaze).

2/ druhá možnosť je odvolať sa na ustanovenia Občianskeho zákonníka upravujúce omyl. Ak vedel majiteľ, že auto je nepojazdné a ak Vás na to neupozornil, prípadne tvrdil, že je bez vád, uviedol Vás do omylu. V takom prípade môžete podať na súd žalobu o určenie neplatnosti právneho úkonu od počiatku. Ak súd rozhodne vo Váš prospech vysloví, že ste si navzájom povinní vrátiť plnenia, ktoré ste si poskytli (vrátiť auto, peniaze).

3/ ak majiteľ vedel, že je auto nepojazdné prichádza do úvahy i trestnoprávna rovina veci. Môžete podať na neho trestné oznámenie za spáchanie trestného činu podvodu. Predávajúci sa obohatil na škodu cudzieho majetku, tým že Vás uviedol do omylu.

 

4/ ak majiteľ nevedel, že auto je nepojazdné (čo vzhľadom na jeho reakciu nepredpokladám), je možné sa s ním dohodnúť o zániku záväzku v zmysle § 570 a nasl. Občianskeho zákonníka (buď úplne alebo nahradením novým záväzkom - napr. že Vám predá iné auto, ak má ďalšie autá na predaj). 

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmoPodotázka: Kúpila som auto, ktoré sa hneď pokazilo, čo mám robiť? (Občianske právo)

Pekný deň prajem. Kúpil som auto povedal mi chyby, ktoré sa na aute nachádzali mám aj kúpnopredajnú zmluvu. Čo mi poslal cez soc. Sieť. Kamarát čo šiel so mnou ako skúsenejší sa pýtal o stave vozidla a ako chybu povedal, že je problém s vodou. Niekde sa stráca ale mechanik mi povedal, že by to malo byt expanznou nádobou (ktorú v ten deň menil) ale neni to moc len sem tam sa niečo stratí alebo, že sem tam len doleje. Mne pri skúšobnej jazde povedal, aby som si to sledoval. No po ceste domou mi napísal, že aby som dával naozaj pozor. Ale ešte len 1km pred príchodom domov mi zohrialo auto na 130 stupňov C, dolial som vodu ale nie, že deci alebo trosku dolial. Ale riadne 2 litre vody po chvíľke som mal pod autom aj mláku vody. Druhý deň som na aute ani moc nejazdil no, keď som išiel druhý deň tak začalo horšie štartovať najskôr naštartovalo auto na "brnk" potom na dva krát. Auto stalo 4 hodiny potom už na 3 krát som naštartoval. Ale ta voda nič. Bola v poriadku akurát, že ak, keď som dolial tak 1 dcl. A najazdil som asi 200 km pričom cesta domov bola cca 100 km a osudná jazda. Sadnem do auta naštartujem ale až na 4 krát pozrel som pre istotu vodu. Nalial som tam cca 2-3 litre destilovanej vody a šiel som z Nitry a na diaľnici pri Piešťanoch mi auto zaplo servis mod a zas 130°C okamžite som zastavil. Dokonca auto sa samé vyplo. A už som volal odtahovku službu. Problém s vodou a praskol som hlavu motora pričom cena za servis je 1000 eur. Mám aj v takomto prípade nárok na neviem, či je nejaký príspevok na opravu alebo niečo podobne. Ďakujem.

Odpoveď: Kúpila som auto, ktoré sa hneď pokazilo, čo mám robiť?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 29.10.2019)

Dobrý deň prajem,

povinnosť predávajúceho je upozorniť na vady auta, ktoré sa vyskytujú v čase predaja. Ak Vás upozornil na to, že na aute je takáto závada, že uniká voda a ešte Vám aj písal SMS, tak z objektívneho právneho hľadiska si podľa môjho názoru splnil svoju poučovaciu povinnosť a tým pádom nezodpovedá za túto vadu konkrétnu vadu auta (únik vody). Ja síce rozumiem, že teraz máte vysoké náklady na servis, avšak tým, že Vás o tom poučil a Vy ste aj napriek tomu za dohodnutú kúpnu cenu auto kúpili, tak ste vlastne tento stav akceptovali. Ak by však bola závada v niečom inom, teda by tam bola nejaká iná vada, ktorá robí auto neupotrebiteľným, mali by ste právo na odstúpenie od zmluvy.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole


Musíte súhlasiť s podmienkami.Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:

Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk