Styk otca s 1,5 ročným dieťaťom

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Prešov

Otázka: Styk otca s 1,5 ročným dieťaťom

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať. Ako otec 1,5-ročnej dcéry, mám nárok na to, aby som si dieťa vzal k sebe? Predtým sme s manželkou bývali vo svojej rodine, no jej sa tam nepáčilo a odišla k svojej rodine spolu s naším dieťaťom. Bol som za ňou so žiadosťou o vrátenie dieťaťa, no odmietla mi ho vrátiť. Mám právo na dieťa, aj keď nie sme rozvedení? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Styk otca s 1,5 ročným dieťaťom

Dobrý deň, ako otec máte právo sa s dieťaťom stýkať. Pokiaľ ste s matkou bývali v spoločnej domácnosti, potom máte výhodu oproti tým otcom, ktorí s dieťaťom vôbec nežili, pretože Vás dieťa pozná.

Napriek tomu, že nie ste rozvedení môžete teraz podať návrh na súd na úpravu práv a povinnosti k dieťaťu.

Pokiaľ súd vo veci rozhodne, môže to trvať niekoľko mesiacov, preto podajte návrh na nariadenie neodkladného opatrenia, v ktorom konaní ale musíte predložiť dôkazy o tom, že ste sa snažili s dieťaťom stretnúť (sms, maily) a matka tomu bráni. Tiež predložte dôkaz (napríklad čestné vyhlásenie tretej osoby) že ste spolu bývali a mali ste s dieťaťom dobrý vzťah.

Inak Vám súd nemusí nariadiť neodkladné opatrenie.

Žiadajte upraviť styk s dieťaťom, aby ste sa s ním mohli vidieť.