'

Ako docieliť to, aby som mohol vidieť syna?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Bratislavský
Odpovedá: Advokát Bratislava
Odpovedané dňa: 16. 7. 2016

Otázka: Ako docieliť to, aby som mohol vidieť syna?

Dobrý deň, potreboval by som radu v otázke stretávania sa s dieťaťom v ešte uzatvorenom manželstve. Som ženatý, minulý týždeň sa mi narodilo dieťa, po príchode z pôrodnice sme sa s manželkou pohádali a vyhodila ma z bytu. Byt patrí nej - nadobudla ho pred uzatvorením manželstva. Problém je, že mi bráni v styku s mojím synom - velmi rád by som ho videl. Každý deň s ňou komunikujem, prosím ju o stretnutie - ona odmieta, prípadne podmieňuje stretnutie tým, že mi syna príde ukázať jej otec. Jej otec sa však pričinil o moj odchod z bytu, preto sa s ním stretnúť odmietam. Stále sme právoplatní manželia. Aké sú moje práva? Ako by som mal ďalej postupovať?

Odpoveď: Ako docieliť to, aby som mohol vidieť syna?

Dobrý deň, vzhľadom na Vašu situáciu a to, že Vám akýkoľvek spôsobom odmieta stretnúť sa so synom Vám odporúčam podať na súd návrh na úpravu styku otca s dieťaťom na čas do rozvodu (podanie sa tak volá, nie je potrebné podať návrh na rozvod, ide o úpravu na čas do rozvodu) a zároveň návrh na nariadenie neodkladného opatrenia. Nakoľko sú súdne konania časovo náročné, je možné podať návrh na nariadenie neodkladného opatrenia, ktorým by súd rozhodol na čas do rozhodnutia vo veci samej. Ak v návrhu na nariadenie neodkladného opatrenia súdu osvedčíte odôvodnenosť Vášho návrhu, neodkladným opatrením umožní Váš styk s maloletým synom. Takéto súdne rozhodnutie je tzv. predbežne vykonateľné, tzn. že aj keby Vaša manželka podala proti súdnemu rozhodnutiu odvolanie, rozhodnutie je vykonateľné. Ak by napriek rozhodnutiu nechcela umožniť Vaše stretnutie so synom, mohli by ste podať na súd návrh na výkon rozhodnutia. Vzhľadom na nízky vek Vášho syna je potrebné počítať s tým, že ak by aj súd nariadil, že máte právo stretávať sa s Vaším synom, s vysokou pravdepodobnosťou by tak rozhodol výlučne za prítomnosti matky.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmoPodotázka: Ako docieliť to, aby som mohol vidieť syna? (Rodinné právo)

Dobrý deň, Mám 1, 5 ročného syna. Chlapca mám aj v rodnom. Moja bývalá ex podala žiadosť na výživné. Obávam sa toho ako mi súd určí styk. Ja a moje dieťa máme vybudovaný pekný vzťah. Dovolím si tvrdiť. Lepší ako k matke. Obávam sa toho, že keď súd rozhodne. Matka sa bude riadiť tým. Môj záujem o dieťa je veľký a hlavne sa chcem podieľať na výchove. Tiež si neviem predstaviť, že ho budem vidieť každý druhý týždeň. Vôbec neviem aké mám nároky na styk pri 1,5 ročnom dieťati. Náš vzťah sa rozpadol na bývaní. Odmietla ísť bývať do rodinného domu a vymenila rodinu za románik s druhým. Môže súd brať ohľad aj na správanie matky ako pristupovala. Je toho veľmi veľa. Nerád by som to tu celé uvádzal.

Odpoveď: Ako docieliť to, aby som mohol vidieť syna?

Odpovedá: (odpoveď odoslaná: 06.03.2017)

Dobrý deň, nie je možné uviesť, v akom rozsahu Vám prináleží právo na styk pri 1,5 ročnom dieťati. Každý prípad sa posudzuje individuálne a na základe konkrétnosti daného prípadu. Vzhľadom na to, že podľa Vašich slov máte so synom vybudovaný pekný a silný citový vzťah bolo by možné uvažovať minimálne o rozšírenom styku. Vek dieťaťa je ešte príliš nízky na to, aby bolo zverené do striedavej osobnej starostlivosti oboch rodičov (súdy pri zverení maloletých detí do striedavej osobnej starostlivosti berú ohľad i na vek dieťaťa). Rovnako je potrebné uviesť, že súdy pri rozhodovaní o výkone rodičovských práv a povinností často a radi rozhodujú spôsobom ako prebieha starostlivosť a styk s maloletým dieťaťom. Rozhodujú podľa zaužívaného spôsobu starostlivosti o dieťa. 


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií

GoPay Visa SecureCode Visa Visa MasterCard MasterCard MasterCard


Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Musíte súhlasiť s podmienkami.Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:

Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk