Striedavá starostlivosť a nesúhlas matky

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo,

Otázka: Striedavá starostlivosť a nesúhlas matky

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať na možnosti získania striedavej starostlivosti o syna, aj napriek nesúhlasu matky. Moja manželka podala návrh na rozvod manželstva. Máme spolu jedného päťročného syna, ktorého by som rád mal aspoň v striedavej starostlivosti. Moja manželka však tento návrh odmieta, pričom jej argumenty nemajú racionálny charakter a nezakladajú sa na faktických dôvodoch. Cíti sa dotknutá tým, že som opustil naše spoločné bývanie. Vzhľadom na jej neustále podráždenie a nepokoj som sa cítil pohodlnejšie v práci ako doma s ňou. Napriek tomu si nesmierne vážim nášho syna, máme veľmi dobrý vzťah a nevidím žiadny dôvod, prečo by som mohol zle vplývať na jeho zdravý vývoj, ako to tvrdí ona. Rád by som sa rovnako ako moja manželka podieľal na jeho výchove. Mám šancu získať striedavú starostlivosť o dieťa aj napriek jej nesúhlasu? Budem rád za akúkoľvek radu.

Odpoveď: Striedavá starostlivosť a nesúhlas matky

Dobrý deň,

striedavá starostlivosť sa súdom nariaďuje najmä vtedy, ak sú predpoklady u oboch rodičov na to, aby pre dieťa vytvorili vhodné prostredie. Pozerá sa aj na povahove vlastnosti rodičov, materiálne predpoklady a iné. Nesúhlas matky so striedavou starostlivosťouneznamená, že súd nenariadi striedavú starostlivosť. Nižšie uvádzame zaujímavý judikát z Českej republiky, v ktorej taktiež majú uzákonenú striedavú starostlivosť (však oveľa skôr ako u nás, preto je judikatúra bohatšia). Princípy sú však rovnaké.

Nález US ČR sp. zn. III.ÚS 1206/09

Záujmom dieťaťa nepochybne je, aby bolo predovšetkým v starostlivosti obidvoch rodičov, a ak to nie je možné, potom toho z rodičov, ktorý má na to lepšie predpoklady, okrem iného uznáva úlohu a dôležitosť druhého rodiča v živote dieťaťa a je presvedčený, že aj ten druhý je dobrým rodičom.

Nesúhlas matky so striedavou starostlivosťou môže byť relevantný len vtedy, ak je založený na dôvodoch, ktoré sú spôsobilé intenzívnym spôsobom negatívne zasahovať do záujmu dieťaťa. Súd nemusí takéto dokazovanie vykonávať, ak je nesúhlas rodiča založený len na zjavne iracionálnom alebo nepreskúmateľnom dôvode. Ak pôjde o tento iracionálny či nepreskúmateľný dôvod alebo sa v konaní preukáže, že ide o nesúhlas spočívajúci v dôvode, ktorý preukázateľne nemá negatívny vplyv na záujem dieťaťa, súdy nemôžu na tomto nesúhlase postaviť rozhodnutie, ktorým návrhu na zverenie dieťaťa do striedavej starostlivosti nevyhovejú. Opačný postup je totiž v rozpore so základným právom druhého rodiča na spravodlivá proces podľa čl. 32 Listiny a súčasne zásahom nielen do jeho základného práva vychovávať a starať sa o svoje dieťa podľa čl. 32 ods. Listiny, ale aj do zákonného práva dieťaťa na rodičovskú výchovu a starostlivosť podľa toho istého článku Listiny.

Pokiaľ máte vytvorené predpoklady pre to, aby ste dieťa mohli riadne vychovávať, súd by mal prednostne dieťa zveriť do striedavej starostlivosti. Je v záujme dieťaťa, aby v rovnakej miere poznalo oboch rodičov.