POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Stavba spoločného rodinného domu

Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Bratislava

Otázka: Stavba spoločného rodinného domu

Dobrý večer, môj priateľ si nedávno kúpil pozemok a plánuje na ňom stavať dom. Opýtal sa ma, či by som s ním chcela spoločne zobrať hypotéku. Súhlasila som. Rada by som sa informovala, aké právne opatrenia treba podniknúť v prípade nepredvídaných okolností, aby nebol žiadny z nás finančne poškodený. (Na margo pozemku mi povedal, že keďže budeme spoločne bráť hypotéku, musíme byť spoločníci na zálohe, a preto ma chce do vlastníctva pozemku zapísať ako spoluvlastníka). Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Stavba spoločného rodinného domu

Dobrý deň, Vami uvedený spôsob stavby nehnuteľnosti a tiež financovanie tejto stavby je bežným spôsobom ako si ľudia žijúci spolu zabezpečujú bytové potreby. Je potrebné si uvedomiť, že potom ako Vám daruje 1/2 polovicu pozemku a následne si vezmete hypotéku na stavbu domu, nastane nasledujúca situácia. Vy a Váš partner budete na stavbe a tiež na pozemku evidovaní ako podieloví spoluvlastníci (každý 1/2). Rovnako budete voči banke vystupovať ako spoludlžníci (solidárni). Ak by v budúcnosti nastali nejaké problémy a rozišli by ste sa, budete musieť medzi sebou písomnou dohodou alebo súdnou cestou zrušiť a vyporiadať podielové spoluvlastníctvo. Vo väčšine prípadov sa podielové spoluvlastníctvo zrušuje písomnou dohodou, v ktorej sa spoluvlastníci dohodnú na tom, že jeden z nich sa stane výlučným vlastníkom nehnuteľností a zároveň sa stane výlučným dlžníkom z hypotekárneho úveru. Zisťuje sa hodnota nehnuteľnosti, zostatok úveru a ich pomerom sa určuje, či je daný spoluvlastník povinný druhému spoluvlastníkovi vyplácať náhradu za vyrovnanie podielov.