Spolužitie a nárok

Online právna poradňa
Oblasť práva: Žilina

Otázka: Spolužitie a nárok

Dobrý deň, ďakujem Vám za predchádzajúcu pomoc. Približne pred dvoma rokmi, keď mi zomrel otec, a následne v minulom roku môj brat, ste mi bola oporou. Teraz, týždeň dozadu, som pochovala svojho partnera, s ktorým som bola zasnúbená. Náhle a nečakane zomrel 22. februára 2024, cestou na túru. Boli sme spolu od roku 2017 a na Valentína tohto roku, 14. februára, sme sa zasnúbili. Po úmrtí môjho partnera ma jeho dcéra vyhodila z domu, v ktorom sme spolu žili, vymenila zámky a správa sa neprijateľne. Dom bol vlastníctvom môjho priateľa. Ja samozrejme od nej nič nežiadam, no chcela by som získať späť svoje osobné veci, ktoré som v dome mala. Ako mám v tejto situácii postupovať, keďže sme spolu žili osem rokov? Mám ja ako partnerka nejaké práva po jeho smrti? Vážila by som si akúkoľvek radu alebo návrh, ako v tejto situácií postupovať. Okolie mi vraví, že keďže sme spolu bývali, malo by mi patriť všetko, čo sme si spoločne kúpili. Ďakujem za akúkoľvek reakciu. S pozdravom, Benkovská Dobrý deň, potvrdzujeme prijatie vašej správy a postaráme sa o jej čo najskoršie vyhodnotenie a odpoveď.

Odpoveď: Spolužitie a nárok

Dobrý deň,

v prípade, keď ste žili so svojim partnerom v spoločnej domácnosti, avšak nie ste v právnom postavení manželky, nakoľko ste neboli legálne sobášení, situácia ohľadom práv na nehnuteľnosť a osobné veci sa odvíja od špecifickej právnej úpravy a skutkových okolností.

Právne postavenie a možnosti ako neoficiálna partnerka (partnerka bez sobáša) sú obmedzenejšie v porovnaní s postavením manželky. Pokiaľ ide o prístup k vašim osobným veciam v domácnosti, máte právo na ich vrátenie. Spoločné majetky, ktoré ste si v čase spolužitia kúpili a na ktorých existujú doklady (napr. faktúry, účtenky) naznačujúce, že ste na ich kúpe finančne participovali, môžu byť predmetom dohody alebo v krajnejších prípadoch je možné ich vrátenie či rozdelenie uplatniť právnou cestou.

Váš prístup by malo byť v prvom rade vyhľadanie mimosúdnej cesty ako sa s dcérou vášho zosnulého priateľa dohodnúť na vrátení vašich osobných vecí. Ak toto nie je možné, môžete zvážiť právne kroky, čo by za normálnych okolností zahŕňalo podanie návrhu na súd pre vydanie vecí, ktoré vám náležia.

Práva, ktoré máte ako partnerka, môžu byť zároveň ovplyvnené existenciou ostatného majetku po zosnulom a možnými dedičskými konaniami. Vzhľadom na komplexnosť situácie je najlepším krokom konzultácia s právnikom, ktorý sa špecializuje na rodinné právo a dedičské konanie, aby ste získali jasné informácie o vašich právach a možných krokoch.