Nárok na majetok ako druh/družka?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislava

Otázka: Nárok na majetok ako druh/družka?

Dobrý deň, chcela by som sa informovať ohľadom predaja domu, ktorý som si pred šiestimi rokmi kúpila na hypotéku a som jeho výlučným vlastníkom. Svojho partnera som k sebe prijala na bývanie a súhlasila som s jeho prihlásením na trvalý pobyt. Prispieval mi na splátky a na chod domácnosti (energie), a to v hotovosti, ale občas aj polovičným vkladom na účet. Momentálne predávam dom a môj partner od mňa požaduje polovicu zo zisku. Má na zisk nárok?

Odpoveď: Nárok na majetok ako druh/družka?

Dobrý deň, z otázky vyplýva, že ste výlučnou vlastníčkou domu, pričom priateľ občas vypomáhal finančne na splátky hypotéky a chod domácnosti vo forme platieb za dodávku energií. V prípade predaja domu vami ako výlučnou vlastníčkou váš priateľ nemá právny nárok na 1/2 z predaja domu, keďže nie je ani jeho podielovým spoluvlastníkom.
Uvádzate, že ste spoločne žili v jednej domácnosti Slovenský právny poriadok nepozná pojem druh - družka a preto musíme vychádzať z ust. § 115 Obč. zákonníka :

"Domácnosť tvoria fyzické osoby, ktoré spolu trvale žijú a spoločne uhradzujú náklady na svoje potreby."

Z hľadiska zrejme ukončenia spoločného bývania odporúčam vyporiadať finančné hospodárenie domácnosti, pričom uvádzame, že váš priateľ nemá právny nárok na zisk z predaja nehnuteľnosti.