Dedič v spoločnej domácnosti

Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Bratislava

Otázka: Dedič v spoločnej domácnosti

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať na dedičstvo po smrti svokry v spoločnej domácnosti. Od roku 1982 som žil so svojou manželkou a jej rodičmi v spoločnej domácnosti. Svokra ovdovela v roku 1986 a odvtedy sme žili spoločne až do roku 2017, kedy moja manželka zomrela. Potom som so svokrou žil spoločne až do roku 2020, kedy som sa odsťahoval do bytu. Boli sme bezdetné manželstvo a svokra má po druhej dcéri dvoch vnukov. V júli tohto roku svokra zomrela. Chcem sa opýtať, či mám nárok na časť dedičstva po svokre spolu s vnukmi, keď som s ňou žil od roku 2017 až do roku 2020 v jednej domácnosti? Miro

Odpoveď: Dedič v spoločnej domácnosti

Dobrý deň, z vami uvedenej otázky vyplýva, že zo svokrou, ktorá zomrela v 07/2022 ste žili počas trvania manželstva s manželkou, a následne po úmrtí manželky ešte v rokoch 2017 až 2020. Uvádzate, že svokra má dcéry, ktoré majú deti /nevieme z otázky či dcéry vašej nebohej svokry žijú/.

Z hľadiska dedenia je podstatné to, že vaša svokra má prípadne mala dcéry, ktoré majú deti - vnukovia vašej svokry. Ak je to tak a deti vašej svokry žijú resp. ich potomkovia, potom dedičmi po svokre budú len deti vašej nebohej svokry resp. ich potomkovia /vnuci/, čo vyplýva z ust. § 473 Obč. zákonníka :

"(1) V prvej skupine dedia poručiteľove deti a manžel, každý z nich rovnakým dielom.
(2) Ak nededí niektoré dieťa, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti. Ak nededia ani tieto deti alebo niektoré z nich, dedia rovnakým dielom ich potomci."

Vy ako dedič neprichádzate do úvahy, lebo nie ste jej potomkom svokry a spolužitie pred úmrtím svokry viac ako 2 roky je preto podstatné, lebo svokra mala resp. má dcéry, ktoré majú deti.