Podotázka: Spoluvlastník, dedičstvo po manželke
(Dedičské právo)
Dobrý deň, mám otázku ohľadne dedičstva a majetku. Sme tri sestry, pričom jedna z nás žije dlhodobo v zahraničí (pracovala pre európske inštitúcie a momentálne pre MMF). Celá starostlivosť o rodičov tak zostala na mne a staršej sestre, keďže otec má Alzheimerovu chorobu a mama je v zlom zdravotnom stave. Otec už zomrel pred niekoľkými rokmi, mama umrela pol roka dozadu. Posledné tri roky, vzhľadom na mamin zdravotný stav a moju situáciu (som matka samoživiteľka bez vlastného bývania – dovtedy som bývala v drahých podnájmoch, mama bola sama v štvorizbovom byte), som sa s deťmi presťahovala k mame a starala sa o ňu. Táto celodenná starostlivosť sa samozrejme prejavila aj na mojej finančnej situácii.
A tu nastáva problém. Stredná sestra celý čas sľubovala, že si nebude robiť nároky na byt (sama má dom a ďalšie nehnuteľnosti v BA), mama sa bohužiaľ spoliehala na jej slovo a nechcela to právne riešiť. No a nastal klasický scenár. Staršia sestra mi odstúpila výmenou za ostatný majetok, takže som dvoch tretín vlastníkom bytu. Notárka mi poradila, aby som po uzavretí dedičského konania dala podnet na súd návrh na zrušenie podielového spoluvlastníctva, kde môže súd zohľadniť všetky skutočnosti a ja by som jej nemusela vyplatiť celú sumu a mala by som možnosť jej dlh splácať. Sestra chce vyplatiť peniaze za svoju tretinu už do konca tohto roka. Pozná moju situáciu a samozrejme si je vedomá svojho sľubu, ktorý niekoľkokrát zopakovala pred svojím manželom, synom a staršou sestrou.
Mám ďalšiu otázku: Ona ako spoluvlastníčka by sa mala podieľať na nákladoch na byt, ako je príspevok do fondu opráv, a takisto vzhľadom na vek bytu a jeho dezolátny technický stav (odchádza elektroinštalácia, padá omietka zo stropu, prasklo potrubie pod vaňou a vytopilo susedu). Môže mi nasťahovať niekoho? Čo je najlepšie urobiť a ako vyriešiť celú situáciu? Ďakujem za každú radu.
Odpoveď: Spoluvlastník, dedičstvo po manželke
(odpoveď odoslaná: 08.07.2016)
Dobrý deň, z Vášho pohľadu najlepším a najjednoduchším riešením by bolo uzatvorenie dohody o zrušení a vyporiadaní podielového spoluvlastníctva s Vašou sestrou. Ide o najrýchlejší spôsob zrušenia a vyporiadania podielového spoluvlastníctva, pričom zákon dáva tiež prednosť dohode. V rámci tejto dohody by ste sa následne mohli s Vašou sestrou dohodnúť na postupnom splácaní náhrady za jej spoluvlastnícky podiel. V tomto smere však musí byť vôľa aj na jej strane, aby Vám postupné splácanie umožnila. Ak by sa s ňou nedalo dohodnúť, nezostávalo by Vám nič iné ako podať na súd žalobu o zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva. Tieto súdne konania však patria medzi najzdĺhavejšie a z dôvodu dokazovania medzi najzložitejšie (z toho dôvodu je lepšie uzatvoriť dohodu o zrušení a vyporiadaní podielového spoluvlastníctva). O hospodárení so spoločnou vecou rozhodujú podieloví spoluvlastníci spoločne. Svojvoľne sa Vaša sestra nemôže rozhodnúť, že do spoločného bytu nasťahuje tretiu osobu (do prenájmu). Rovnako však podieloví spoluvlastníci majú znášať náklady na starostlivosť o nehnuteľnosť a tiež na nevyhnutné opravy. Tieto náklady podieloví spoluvlastníci znášajú v pomere ich spoluvlastníckych podielov.