Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Spoluvlastník, dedičstvo po manželke


Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Bratislava

Otázka: Spoluvlastník, dedičstvo po manželke

Dobrý deň. Prosím Vás o radu. Dňa 26. januára 2017 som sa zúčastnil dedičského konania po zosnulej manželke. Som spoluvlastníkom bytu a v banke sme mali isté úspory. Rád by som sa informoval, ako postupovať ohľadom daní - či mám podať daňové alebo majetkové priznanie a ak áno, dokedy ho musím podať. Momentálne bývam v Bratislave, konkrétne v II. obvode. Som jediný dedič. Svoj vek si užívam už 74 rokov a v tejto problematike sa neorientujem. Za pochopenie vopred ďakujem. Milan.

Odpoveď: Spoluvlastník, dedičstvo po manželke

Dobrý deň daň z dedičstva neexistuje a preto nebudete platiť žiadnu daň bodka nadobudnutie nehnuteľnosti oznámiť správcovi dane a prvý rok je potrebné podať daňové priznanie bodka

Daňové priznanie je povinný vlastník nehnuteľnosti podať vždy, ak nastanú zmeny (vrátane zmeny vlastníka nehnuteľnosti) alebo zmeny, ktoré sú rozhodujúce pre vyrubenie dane (napr. zmena druhu pozemku). Daňové priznanie je potrebné podať príslušnému správcovi dane (t. j. obci / mestu) najneskôr do 31. januára podľa právneho stavu, ktorý bol k 1. januáru. Ak sa teda stanete vlastníkom nehnuteľnosti do 31.12.2016, daňové priznanie je treba podať do 31. 1. 2017. Ak sa ale stanete vlastníkom nehnuteľnosti 1. januára 2017, daňové priznanie podáte až 31.1.2018. Ak nenastanú žiadne zmeny, povinnosť podať priznanie nasledujúce roky už nemáte, vždy Vám príde výmer.

 

Pokiaľ ste z Bratislavy, tak dane z nehnuteľností rieši:

Magistrát hlavného mesta SR Bratislavy 
Oddelenie miestnych daní, poplatkov a licencií 
Blagoevova 9 
P.O. BOX 76 
850 05 Bratislava 55

Trápi vás "Spoluvlastník, dedičstvo po manželke" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Spoluvlastník, dedičstvo po manželke (Dedičské právo)

Dobrý deň, chcel by som sa informovať, či sa po smrti otca a zdedení podielu na nehnuteľnosti (bytu) musím podieľať na nákladoch spojených s bývaním (inkaso, kúrenie, elektrika), ak v byte naďalej býva mama.

Odpoveď: Spoluvlastník, dedičstvo po manželke

(odpoveď odoslaná: 12.02.2020)

Dobrý deň,

ak v byte nebývate aj Vy a energie užíva len matka, tak potom sa na týchto podieľať nemusíte. Čo sa ale týka nákladov, ako je napr. daň z nehnuteľnosti, či služby správcu, v tomto smere by ste sa svojím podielom na nich podieľať mali. Treba rozlišovať náklady, ktoré sa viažu priamo na byt bez ohľadu a nákladmi, ktoré sa viažu na spotrebu.


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Spoluvlastník, dedičstvo po manželke (Dedičské právo)

Dobrý deň, mám na vás otázku. Moja mama v roku 2018 zdedia po svojej mame časť bytu, konkrétne 1/4. Chcel by som sa opýtať, či bude musieť platiť daň z dedičstva. Ďakujem vám za odpoveď.

Odpoveď: Spoluvlastník, dedičstvo po manželke

(odpoveď odoslaná: 16.01.2020)

Dobrý deň, 

daň z dedičstva bola zrušená s účinnosťou od 1.1.2004, neplatí teda žiadnu daň z dedičstva.


Podotázka: Spoluvlastník, dedičstvo po manželke (Dedičské právo)

Dobrý deň, prosím, mohli by ste ma poradiť ohľadom nehnuteľnosti, ktorú moja manželka zdedila po svojom zosnulom otcovi? Ide o 1/6 podiel na dome, ktorý bol znalcami ohodnotený na sumu 108 000 €. Moja manželka však nesúhlasí s touto suma a odmieta svoju časť predať. Jej brat ju v súvislosti s tým vyhráža súdnym konaním. Chcem sa spýtať, či môže súd mojej manželke uložiť povinnosť predaj zdedeného podielu, teda 1/6, v prípade, že ho sama súrodencovi predaj nechce uskutočniť? Ako by sme mali postupovať, ak by jej brat situáciu naozaj posunul na súd? Je možné, že by sme tento spor mohli prehrať? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Spoluvlastník, dedičstvo po manželke

(odpoveď odoslaná: 23.04.2017)

Dobrý deň, Občiansky zákonník pri vyporiadaní podielového spoluvlastníctva dáva prednosť dohode spoluvlastníkov. Ak sa spoluvlastníkom nepodarí dohodnúť je možné, aby sa ktorýkoľvek zo spoluvlastníkov domáhal na súde vyporiadania podielového spoluvlastníctva. Tzn. že môže podať na súde žalobu o vyporiadanie podielového spoluvlastníctva, kde bude žiadať, aby súd prikázal podielový spoluvlastník Vašej manželky do jeho vlastníctva za primeranú náhradu. V súdnom konaní bude potrebné zistiť všeobecnú hodnotu nehnuteľnosti. Z tejto všeobecnej hodnoty nehnuteľnosti súd určí 1/6, ktorá bude tvoriť náhradu za jej spoluvlastnícky podiel. Ak podá na súd žalobu bude potrebné sa v súdnom konaní brániť tým, že nesúhlasíte s výškou všeobecnej hodnoty nehnuteľnosti. Budete musieť zabezpečiť znalecký posudok, ktorým bude ohodnotená nehnuteľnosť a použiť ho ako dôkaz v súdnom konaní. Súd v tomto prípade nezaujíma, či Vaša manželka súhlasí s výškou odplaty, nakoľko výšku odplaty určuje súd podľa znaleckých posudkov. Môže sa stať, že súd "prehrá", ale prehra bude tkvieť to, že nedostane takú výšku odplaty ako si predstavuje. 


Trápi vás "Spoluvlastník, dedičstvo po manželke" a chcete pomôcť?

Podotázka: Spoluvlastník, dedičstvo po manželke (Dedičské právo)

Dobrý deň. Po otcovi som zdedila pozemok, na ktorom je ako spoluvlastníčka aj otcova sestra (moja teta), pričom ona vlastní jednu štvrtinu pozemku. Moja teta ma kontaktovala s informáciou, že pri dedičskom konaní po smrti mojej babky (jej matky), bol pozemok prepísaný na môjho otca s dohodou, že ho po prípadnom predaji vyplatí. Počas dedičského konania po mojom otcovi som o tejto dohode nevedela. Chcem sa opýtať, či je dohoda, ktorú uzavreli medzi sebou moja teta a môj otec, pre mňa ako nasledujúceho dediča záväzná? Som povinná pri predaji pozemku tetu vyplatiť? Má teta právo žiadať predaj tohto pozemku? Vopred Vám ďakujem.

Odpoveď: Spoluvlastník, dedičstvo po manželke

(odpoveď odoslaná: 07.09.2016)

Dobrý deň, v prípade, ak by aj skutočne existovala dohoda medzi Vašim otcom a Vašou tetou, táto zanikla smrťou Vášho otca ako zmluvnej strany. Pre Vás z tejto dohody neplynú žiadne povinnosti. Akékoľvek pohľadávky Vašej tety voči Vášmu otcovi mali byť uplatnené v konaní o dedičstve po ňom. Vzhľadom na skutočnosť, že Vaša teta je podielovou spoluvlastníčkou, pozemok v celosti môžete predať len spoločne, inak môžete samostatne previesť len svoj spoluvlastnícky podiel za dodržania podmienok zákonného predkupného práva druhého spoluvlastníka. Uvedené platí aj pre Vašu tetu, keďže rovnako ako Vy, nevlastní predmetnú nehnuteľnosť v celosti.


Podotázka: Spoluvlastník, dedičstvo po manželke (Dedičské právo)

Dobrý deň, mám otázku ohľadne dedičstva a majetku. Sme tri sestry, pričom jedna z nás žije dlhodobo v zahraničí (pracovala pre európske inštitúcie a momentálne pre MMF). Celá starostlivosť o rodičov tak zostala na mne a staršej sestre, keďže otec má Alzheimerovu chorobu a mama je v zlom zdravotnom stave. Otec už zomrel pred niekoľkými rokmi, mama umrela pol roka dozadu. Posledné tri roky, vzhľadom na mamin zdravotný stav a moju situáciu (som matka samoživiteľka bez vlastného bývania – dovtedy som bývala v drahých podnájmoch, mama bola sama v štvorizbovom byte), som sa s deťmi presťahovala k mame a starala sa o ňu. Táto celodenná starostlivosť sa samozrejme prejavila aj na mojej finančnej situácii.

A tu nastáva problém. Stredná sestra celý čas sľubovala, že si nebude robiť nároky na byt (sama má dom a ďalšie nehnuteľnosti v BA), mama sa bohužiaľ spoliehala na jej slovo a nechcela to právne riešiť. No a nastal klasický scenár. Staršia sestra mi odstúpila výmenou za ostatný majetok, takže som dvoch tretín vlastníkom bytu. Notárka mi poradila, aby som po uzavretí dedičského konania dala podnet na súd návrh na zrušenie podielového spoluvlastníctva, kde môže súd zohľadniť všetky skutočnosti a ja by som jej nemusela vyplatiť celú sumu a mala by som možnosť jej dlh splácať. Sestra chce vyplatiť peniaze za svoju tretinu už do konca tohto roka. Pozná moju situáciu a samozrejme si je vedomá svojho sľubu, ktorý niekoľkokrát zopakovala pred svojím manželom, synom a staršou sestrou.

Mám ďalšiu otázku: Ona ako spoluvlastníčka by sa mala podieľať na nákladoch na byt, ako je príspevok do fondu opráv, a takisto vzhľadom na vek bytu a jeho dezolátny technický stav (odchádza elektroinštalácia, padá omietka zo stropu, prasklo potrubie pod vaňou a vytopilo susedu). Môže mi nasťahovať niekoho? Čo je najlepšie urobiť a ako vyriešiť celú situáciu? Ďakujem za každú radu.

Odpoveď: Spoluvlastník, dedičstvo po manželke

(odpoveď odoslaná: 08.07.2016)

Dobrý deň, z Vášho pohľadu najlepším a najjednoduchším riešením by bolo uzatvorenie dohody o zrušení a vyporiadaní podielového spoluvlastníctva s Vašou sestrou. Ide o najrýchlejší spôsob zrušenia a vyporiadania podielového spoluvlastníctva, pričom zákon dáva tiež prednosť dohode. V rámci tejto dohody by ste sa následne mohli s Vašou sestrou dohodnúť na postupnom splácaní náhrady za jej spoluvlastnícky podiel. V tomto smere však musí byť vôľa aj na jej strane, aby Vám postupné splácanie umožnila. Ak by sa s ňou nedalo dohodnúť, nezostávalo by Vám nič iné ako podať na súd žalobu o zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva. Tieto súdne konania však patria medzi najzdĺhavejšie a z dôvodu dokazovania medzi najzložitejšie (z toho dôvodu je lepšie uzatvoriť dohodu o zrušení a vyporiadaní podielového spoluvlastníctva). O hospodárení so spoločnou vecou rozhodujú podieloví spoluvlastníci spoločne. Svojvoľne sa Vaša sestra nemôže rozhodnúť, že do spoločného bytu nasťahuje tretiu osobu (do prenájmu). Rovnako však podieloví spoluvlastníci majú znášať náklady na starostlivosť o nehnuteľnosť a tiež na nevyhnutné opravy. Tieto náklady podieloví spoluvlastníci znášajú v pomere ich spoluvlastníckych podielov.


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Spoluvlastník, dedičstvo po manželke (Dedičské právo)

Dobrý deň, jeden podnikateľ skúpil okolité parcely a aj podiel na parcele, kde som spoluvlastníkom spolu s ďalším pánom. Takže na našej parcele sú traja spoluvlastníci – istý podnikateľ vlastní 5/8, jeden pán vlastní 2/8 a ja 1/8. Podnikateľ si dal vypracovať geometrický plán a chce dohodou zrušiť spoluvlastníctvo. Chce ho zrušiť tak, že jemu bude vyčlenená jeho časť a nám ďalšia časť parcely, kde by som ostal spoluvlastníkom s tým pánom. Takže podnikateľ by bol jediný vlastník na novej parcele a my by sme ostali v spoluvlastníctve na našej novej parcele. Najprv som s tým rozdelením veľmi nesúhlasil, ale už v podstate súhlasím. Dohodu som mu chcel pred notárom podpísať, ale keďže sa nedostavil tretí spoluvlastník, tak som ju nepodpísal. Podnikateľ sa začal vyhrážať, že bude žiadať zrušenie spoluvlastníctva súdnou cestou. Môže žiadať zrušenie spoluvlastníctva súdnou cestou len tak? Nemal nás najprv písomne vyzvať k uzavretiu dohody o zrušení spoluvlastníctva s tým, že by nám dal nejakú dobu na vyjadrenie? Komunikovali sme iba telefonicky, písomne nás nevyzval. Je síce pekné, že nežiada od nás náklady na geometrický plán (však nakoniec to rozdelenie inicioval on). Nemal nás však prizvať k vytýčeniu novej parcely? Iba vravel, že parcela je už rozdelená a vytýčená kolíkmi, že sa máme ísť pozrieť. Kolíky však už v teréne nie sú. Máme nárok na overenú kópiu geometrického plánu alebo sa máme uspokojiť iba s naskenovanou časťou GP, ktorá je súčasťou dohody o zrušení a vyporiadaní spoluvlastníctva? Keby dal naozaj návrh na súd, myslím, že sa platí okrem iného súdny poplatok 6 % z ceny majetku. Z akého podielu by sa platilo týchto 6 %? Z jeho podielu alebo nášho podielu? V podstate mi ide najmä o to, či za týchto okolností môže dať návrh na súd. Či sa naozaj nemal pokúsiť poslať napríklad list do vlastných rúk, aby mal nejaký dôkaz, že sa naozaj o dohodu chcel pokúsiť? Ďakujem. Dušan

Odpoveď: Spoluvlastník, dedičstvo po manželke

(odpoveď odoslaná: 05.03.2016)

Dobrý deň, pokiaľ Vám podnikateľ neposlal výzvu na zrušenie a vysporiadanie spoluvlastníctva, tak potom je v nevýhode v prípade náhrady trov súdneho konania. Žalobu môže podať až po tom, ako sa pokúsi s Vami dohodnúť. Pokus dohody však nemusí byť písomný.

Ak ste sa Vy chceli s ním dohodnúť a vysporiadanie zmaril tretí spoluvlastník, potom by tento spoluvlastník mal znášať v konečnom dôsledku trovy konania a nie Vy. 

Nárok na geometrický plán - originál nemáte, ak ste ho neplatili. On Vám ho nemusí poskytnúť. 

Pokiaľ ide o súdny poplatok, ten by sa platil v tomto prípade z jeho podielu. 


Trápi vás "Spoluvlastník, dedičstvo po manželke" a chcete pomôcť?

Podotázka: Spoluvlastník, dedičstvo po manželke (Dedičské právo)

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať, či je možné zrušiť a vyporiadať spoluvlastníctvo ešte pred tým, ako sa bude prejednávať dedičstvo. Ďakujem.

Odpoveď: Spoluvlastník, dedičstvo po manželke

(odpoveď odoslaná: 22.04.2015)

Dobrý deň, 

zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva je možné až po právoplatnom ukončení dedičského konania. K odpovedi pripájam rozhodnutie súdu R 31/1978

Pred právoplatným skončením konania o dedičstve nemôže súd rozhodovať o zrušení a vyporiadaní podielového spoluvlastníctva k veciam po poručiteľovi medzi viacerými dedičmi s poukazom na to, že nadobudli vlastníctvo k týmto veciam smrťou poručiteľa podľa veľkosti dedičských podielov. Kým nie je isté, že v dôsledku dedenia vzniklo podielové spoluvlastníctvo veci, treba návrh na zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva považovať za predčasný a súd nemôže tomuto návrhu vyhovieť.

 



V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Spoluvlastník, dedičstvo po manželke" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.