Spoluvlastník, dedičstvo po manželke

Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Bratislava

Otázka: Spoluvlastník, dedičstvo po manželke

Dobrý deň. Prosím Vás o radu. Dňa 26. januára 2017 som sa zúčastnil dedičského konania po zosnulej manželke. Som spoluvlastníkom bytu a v banke sme mali isté úspory. Rád by som sa informoval, ako postupovať ohľadom daní - či mám podať daňové alebo majetkové priznanie a ak áno, dokedy ho musím podať. Momentálne bývam v Bratislave, konkrétne v II. obvode. Som jediný dedič. Svoj vek si užívam už 74 rokov a v tejto problematike sa neorientujem. Za pochopenie vopred ďakujem. Milan.

Odpoveď: Spoluvlastník, dedičstvo po manželke

Dobrý deň daň z dedičstva neexistuje a preto nebudete platiť žiadnu daň bodka nadobudnutie nehnuteľnosti oznámiť správcovi dane a prvý rok je potrebné podať daňové priznanie bodka

Daňové priznanie je povinný vlastník nehnuteľnosti podať vždy, ak nastanú zmeny (vrátane zmeny vlastníka nehnuteľnosti) alebo zmeny, ktoré sú rozhodujúce pre vyrubenie dane (napr. zmena druhu pozemku). Daňové priznanie je potrebné podať príslušnému správcovi dane (t. j. obci / mestu) najneskôr do 31. januára podľa právneho stavu, ktorý bol k 1. januáru. Ak sa teda stanete vlastníkom nehnuteľnosti do 31.12.2016, daňové priznanie je treba podať do 31. 1. 2017. Ak sa ale stanete vlastníkom nehnuteľnosti 1. januára 2017, daňové priznanie podáte až 31.1.2018. Ak nenastanú žiadne zmeny, povinnosť podať priznanie nasledujúce roky už nemáte, vždy Vám príde výmer.

Pokiaľ ste z Bratislavy, tak dane z nehnuteľností rieši:

Magistrát hlavného mesta SR Bratislavy
Oddelenie miestnych daní, poplatkov a licencií
Blagoevova 9
P.O. BOX 76
850 05 Bratislava 55