Spoluvlastníctvo a generálna plná moc

Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Banská Bystrica

Otázka: Spoluvlastníctvo a generálna plná moc

Dobrý deň, potrebovala by som právnu radu ohľadom podielového spoluvlastníctva bytu a generálnej plnej moci. Moja mama, ktorá trpí demenciou a Parkinsonovou chorobou, mi v novembri podpísala generálnu plnú moc, ktorá ma oprávňuje k výkonu všetkých právnych úkonov. Mama je momentálne ležiacou pacientkou, ktorá potrebuje 24-hodinovú starostlivosť. Moja sestra sa však odmieta o ňu postarať, pretože má "vlastnú rodinu". Spoločne vlastníme byt – mama vlastní 2/4, sestra 1/4 a ja 1/4. Sestra chce byt predať, ale ja s tým nesúhlasím, pretože mama stále žije. Nedá sa so sestrou zhodnúť na kompromise. Chcela by som vedieť, či by som vďaka generálnej plnej moci mohla mamin podiel prepísať na seba alebo na svoje deti, aby som zaistila ochranu a zveľadenie maminho majetku. Byt je v dezolátnom stave, potrebuje rekonštrukciu, ktorú má sestra odmietla finančne či manuálne podporiť. Poradili mi, že by som mala najskôr dať byt ohodnotiť v súčasnom stave, potom mohla prenechať mamin podiel na seba a sestre dať peniaze za jej podiel. Má však obavy, či je to z právneho hľadiska možné a či to sestra nemôže napadnúť ako sebaobohacovanie. Prosím, poraďte mi, ako môžem zabrániť tomu, aby byt chátral a nebolo na nás zavolané hygienické inšpektorát, pretože v byt je momentálne smetisko. Ďakujem vopred za vašu radu.

Odpoveď: Spoluvlastníctvo a generálna plná moc

Dobrý deň

čo sa týka generálnej plnej moci, tá musí mať svoje striktné náležitosti a pokiaľ by sa vyskytol problém, je ľahko napadnuteľná. Túto situáciu možno riešiť tak, že pokiaľ vaša matka súhlasí, aby jej podiel bol prepísaný na Vás, uzavrite darovaciu zmluvu na základe ktorej sa urobí aj zápis do katastra nehnuteľnosti. Následne nato sa môžete so svojou sestrou dohodnúť a zrušiť podielové spoluvlastníctvo tak, že ju vyplatíte. Sestra nehnuteľnosť predať nemôže, teda musela by podať návrh na zánik a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva. Môže sa pokúsiť predať svoj podiel, avšak tu by vzniklo Vám a vašej matke zo zákona predkupné právo.