Spoločný vchod na pozemok, prístupová cesta

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislava

Otázka: Spoločný vchod na pozemok, prístupová cesta

Dobrý deň, mala by som otázku týkajúcu sa spoločného vchodu na pozemok. Máme záujem o kúpu pozemku (záhrady), kde by mala byť pár m2 spoločných s terajšou majiteľkou. Táto časť by sa používala ako spoločný vchod, keďže vedľa nášho budúceho pozemku stojí jej dom. Z tohto spoločného vchodu by následne vyúsťoval ďalší, ktorý by už viedol iba na našu časť pozemku. K tejto spoločnej časti však nevedie príjazdová cesta a je možné sa k nej dostať len cez obecný pozemok. Keď sme sa na obci pýtali, či by bolo možné odkúpiť časť obecného pozemku na príjazdovú cestu, bolo nám to zamietnuté. Následne majiteľke zamietli aj možnosť spoločného vchodu pre nás. Má obec právo zamietnuť nám spoločný vchod a malá by nám umožniť prístup na pozemok, ak tam nevedie príjazdová cesta? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

Odpoveď: Spoločný vchod na pozemok, prístupová cesta

Dobrý deň, obec Vám nemôže zamietnuť spoločný vchod na pozemok z pozemku, ktorý Vám patrí.

Akonáhle sa stanete teda vlastníčkou pozemku, ktorý tvorí prístup k Vašej nehnuteľnosti, môžete túto nehnuteľnosť používať na prístup k svojmu pozemku.

Obec nie je povinná Vám predať pozemok, len z toho dôvodu, aby ste mali k svojmu pozemku príjazdovú cestu.

Za Vašej otázky nie je zrejmé, akým spôsobom obec zamietla prístup Vašej susede.

Ak na Vašom pozemku už stojí nejaká stavba, môžete sa domáhať zriadenia vecného bremena prechodu cez pozemok obce.