Čo robiť keď sused sťažuje prístup do dvora ?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Procesné právo (civilné), Prešov

Otázka: Čo robiť keď sused sťažuje prístup do dvora ?

Dobrý deň, oslovujem Vás, pretože moja rodina a ja sme už zúfalí. Máme ťažkosti týkajúce sa našich susedov. Konkrétne, neustále parkujú na našej strane cesty a čiastočne aj na našom pozemku, bližšie než 30 cm od plotu. Nielen že nám tým poškodzujú trávnik, o ktorý sa staráme, ale aj nás obmedzujú pri výjazde a vjazde do dvora. Ide o pracovné auto - veľkú dodávku určitej firmy, teda nie je ich vlastné. Toto vozidlo je tak veľké a široké, že cez neho nevieme viděť, či prichádza nejaké iné auto. Snažili sme sa situáciu vyriešiť ústne, avšak nedostali sme žiadnu uspokojivú odpoveď. Tvrdili, že stojí na verejnom priestranstve. Privolali sme políciu, aby prešetrila situáciu. Povedali nám však, že na konci cestnej komunikácie nie je žiadna značka, ktorá by zakazovala státie alebo zastavenie. Po niekoľkých hádkach začali robiť napriek a auto nechali postavené tak, že pred našou prístupovou bránou zostal malý priestor na vyjazdenie auta z dvora, asi 2 metre. Auto - dodávka - bolo zastavené hneď oproti našej prístupovej bráne, čím bol prístup do dvora veľmi komplikovaný. Keďže prístupová cesta do dvora má 90° zákrut, situácia je obzvlášť náročná. Z toho dôvodu som sa obrátila na Vás, keďže už nevieme, ako si s touto situáciou poradiť. Ďakujem Vám za Váš čas a najmä za odpoveď. S pozdravom,

Odpoveď: Čo robiť keď sused sťažuje prístup do dvora ?

Dobrý deň,

ďakujeme za otázku, ku ktorej týmto uvádzame stanovisko prejavujúce právny názor advokátskej kancelárie:

Ako vždy začneme aj právnou teóriou.

Poznamenávame, že sme sa oboznámili aj s úpravou vo VZN Vášho mesta.

1./  Základná právna úprava úprava predmetnej problematiky je upravená v ust. zákona č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke, ktorý stanovuje výklad pojmov  :

"Neohrozením je povinnosť účastníka cestnej premávky počínať si tak, aby inému účastníkovi cestnej premávky nevzniklo nijaké nebezpečenstvo,
Neobmedzením povinnosť účastníka cestnej premávky počínať si tak, aby inému účastníkovi cestnej premávky neprekážal,
Státím  je uvedenie vozidla do pokoja na dlhšie, ako je čas dovolený na zastavenie."

Podľa ust. § 23 zákona  o cestnej premávke platí, že "vodič smie zastaviť a stáť len vpravo v smere jazdy v jednom rade a rovnobežne s okrajom cesty, čo najbližšie k okraju cesty a na jednosmernej ceste vpravo i vľavo. Ak nie je ohrozená bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky, vodič smie v obci zastaviť a stáť kolmo, prípadne šikmo na okraj cesty alebo zastaviť v druhom rade. Pri státí musí zostať voľný aspoň jeden jazdný pruh široký najmenej 3 m pre každý smer jazdy. Pri zastavení musí zostať voľný aspoň jeden jazdný pruh široký najmenej 3 m pre oba smery jazdy.

Pri zastavení a státí je vodič povinný prednostne použiť parkovisko tak, aby neobmedzoval ostatných účastníkov cestnej premávky. Pri zastavení a státí vodič je povinný čo najlepšie využiť parkovacie miesto a nesmie znemožniť ostatným vodičom vyjdenie z parkovacieho miesta. Rovnako nesmie zastaviť a stáť na mieste, kde by znemožnil vjazd a výjazd vozidiel. Ak sú na parkovisku vyznačené parkovacie miesta, vodič smie stáť len na nich."

Súčasne podľa ust. § 25 cestného zákona "vodič nesmie zastaviť a stáť o. i.
n) pred vjazdom na cestu z miesta mimo cesty alebo na vyhradenom parkovisku, ak nejde o vozidlo, pre ktoré je parkovisko vyhradené,
s)  na cestnej zeleni a inej verejne prístupnej zeleni, na ostrovčekoch a deliacich pásoch, ak to nie je dovolené dopravnou značkou,
u) na iných miestach, kde zastavenie alebo státie môže ohroziť bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky alebo obmedziť jazdu vozidiel; osobitne na miestach vjazdov alebo výjazdov z pozemkov, vjazdov a výjazdov z objektov určených na zásobovanie alebo parkovacích miest."

Ďalej platia ust. zákona č. 582/2004 Z.z. o miestnych daniach, kde je stanovená daň za užívanie verejného priestranstva, pričom "verejným priestranstvom na účely tohto zákona sú verejnosti prístupné pozemky vo vlastníctve obce a "osobitným užívaním verejného priestranstva sa rozumie umiestnenie zariadenia slúžiaceho na poskytovanie služieb, umiestnenie stavebného zariadenia, predajného zariadenia, zariadenia cirkusu, zariadenia lunaparku a iných atrakcií, umiestnenie skládky, trvalé parkovanie vozidla mimo stráženého parkoviska a podobne."

Daňovníkom je fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá verejné priestranstvo užíva. Daňová povinnosť vzniká dňom začatia osobitného užívania verejného priestranstva a zaniká dňom skončenia osobitného užívania verejného priestranstva. Daňovník je povinný oznámiť svoj zámer osobitného užívania verejného priestranstva správcovi dane najneskôr v deň vzniku daňovej povinnosti. Následne obec vyrubí daň rozhodnutím najskôr v deň vzniku daňovej povinnosti. Ak daňovník nesplní oznamovaciu povinnosť, obec ho vyzve písomne k splneniu povinnosti, v prípade nesplnenia výzvy určí daň podľa pomôcok.

Uvedenou daňou sa zaoberá aj VZN Vášho mesta, určením najmä miesta, ktoré sú verejnými priestranstvami, osobitné spôsoby ich užívania, sadzbou dane, prípadne rôzne sadzby dane podľa určených kritérií alebo počas podujatí konaných na území obce, náležitosti oznamovacej povinnosti, prípadné oslobodenia od tejto dane alebo zníženia dane.

S obsahom VZN o určení náležitostí miestnych daní  sa môžete oboznámiť na stránke Vašej obce.

ODPORÚČANIE

1./ Pozemok, na ktorom zaberá miesto sused pred  Vašim vstupom do dvora, je zrejme vo vlastníctve  obce. Môžete to overiť na stránke katastrerportal.sk. Jednoduchým resp. rýchlym riešením by bolo osadenie stĺpikov po bokoch vstupnej brány do Vášho dvora až po cestu.  Či je toto riešenie možné hlavne z hľadiska vlastníka pozemku, zistite prosím na obci, teda či obec s uvedeným riešením bude súhlasiť. Žiadosť by ste mohli odôvodniť konaním suseda v obmedzovaní resp. sťažovaní vstupu do dvora, čím zamedzuje resp. obmedzuje prístup aj prípadne zdravotníkov a hasičov, resp. v iných nevyhnutných situáciách.

2./ Ako vyplýva z otázky, suseda ste niekoľkokrát vyzývali, aby upustil od zaberania reps. obmedzovania  vstupu do Vášho dvora, čo ako uvádzate, robí schválne.

Odporúčame urobiť potrebnú fotodokumentáciu, aby z tejto bolo z tejto zrejmé porušenie VZN a podať návrh na príslušnú obec (mesto) -  oznámenie o spáchaní priestupku podľa § 49 zákona o priestupkoch - priestupky proti občianskemu spolunažívaniu (citujeme) :

" Priestupku sa dopustí ten, kto /okrem iných/

d) úmyselne naruší občianske spolunažívanie vyhrážaním ujmou na zdraví, drobným ublížením na zdraví, nepravdivým obvinením z priestupku, schválnosťami alebo iným hrubým správaním."

Za tento priestupok možno uložiť pokutu až do 331€.

3./ Pokiaľ sa jedná o zabratie verejného priestranstva z pohľadu miestnych daní odporúčame podať rovnako na mesto - oznámenie o porušení VZN Vášho mesta (4. časť, článok 9 VZN).

©