Spadá hypotekárny úver do BSM

Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Trnava

Otázka: Spadá hypotekárny úver do BSM

Dobrý deň! Chcel by som sa opýtať, či hypotekárny úver patrí do BSM, ak ho moja manželka vzala 14 dní pred právoplatnosťou rozsudku o rozvode. Uver bola vyplatený 28.11.2012 a právoplatnosť rozsudku nadišla 12.12.2012. Nepodpisoval som žiadne dokumenty. Konkrétne, 28.11.2012 jej prišli peniaze na účet, zmluvu podpísala okolo 4.11.2012. Tieto peniaze použila na kúpu bytu, v ktorom býva po rozvode. Patrí teda hypotekárny úver do BSM v tomto prípade?

Odpoveď: Spadá hypotekárny úver do BSM

Dobrý deň,

Pokúsim sa právne vysvetliť Váš prípad, t.j. či spatá úver do BSM aj vo Vašom prípade.

Podľa § 143 Občianskeho zákonníka platí, že v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, a vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka.

Ak uzavrie za trvania manželstva a bezpodielového spoluvlastníctva zmluvu o pôžičke ako dlžník iba jeden z manželov, nepotrebuje na to súhlas druhého manžela a to aj keď nejde o bežnú vec (Zhodnotenie Najvyššieho súdu ČSSR z 3.2.1972, sp.zn. Cpj 86/1971, R 42/1972).

Ak vznikol za trvania manželstva dlh, z ktorého bol zaviazaný len jeden z manželov, ktorý napríklad uzavrel vo vlastnom mene zmluvu o pôžičke a takto získané peniaze boli použité na kúpu určitej veci, t.j. bola za ne získaná určitá hodnota, patrí aj táto hodnota do BSM za splnenia ostatných podmienok uvedených v § 143 OZ (poznámka autora: t.j. ak táto vec bola nadobudnutá počas manželstva za spoločné prostriedky). Na záväzok manžela, ktorý takto získal peniaze, ktoré je povinný vrátiť (či už ako plnenie zo zmluvy o pôžičke alebo ako neoprávnený majetkový prospech v prípade, ak zmluva o pôžičke nebola platne uzavretá), a ktorý ich vynaložil v skutočnosti na spoločný majetok zo svojho, sa prihliadne  pri vyporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva. (rozsudok NS ČSSR, 28.11.1969, sp.zn. 8c 36/1969, R 57/1970).

Občiansky zákonník nemá výslovné ustanovenie o tom, ako majú byť vyporiadané pohľadávky a dlhy manželov, ktoré sú spojené s ich bezpodielovým spoluvlastníctvom a vznikli za jeho trvania. Tieto pohľadávky a dlhy totiž podľa ustanovenia § 143 OZ nepatria do BSM, takže sa na ne nevzťahujú ustanovenia § 149 a 150 OZ. Ak tieto vzťahy nie sú osobitne upravené, potom treba v zmysle ustanovenia § 496 (teraz § 853 OZ- pozn.autora) vychádzať z ustanovení Občianskeho zákonníka, ktoré upravujú vzťahy svojim obsahom a účelom im najbližšie, primerane použiť ustanovenia § 149 a 150 OZ a vykonať vyporiadanie pohľadávok a dlhov manželov, pokiaľ vznikli za trvania ich BSM a v súvislosti s ich hospodárskym a spotrebným spoločenstvom. Vyporiadanie týchto spoločných práv a povinností sa však týka vzťahov medzi manželmi a nezasahuje do práv a povinností tretích osôb, ktoré nie sú účastníkmi konania o vyporiadanie bezpodielového spoluvlastníctva manželov a ktorým zostávajú nedotknuté všetky ich práva a námietky...
(zhodnotenie NS ČSSR z 3.2.1972, Cpj 86/1971, R 42/1972).

Z vyššie uvedeného zákonného ustanovenia a judikátov, možno vyvodiť, že peniaze, ktoré nadobudla Vaša vtedy ešte manželka, nepatria do BSM. Vyplýva to najmä z judikátu R 57/1970, v ktorom sa uvádza, že  „...a ktorý ich vynaložil v skutočnosti na spoločný majetok zo svojho, sa prihliadne  pri vyporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva.“ Súd mal teda za to, že ide o vynaloženie prostriedkov zo svojho, ak si manžel požičia výlučne sám finančné prostriedky. Ak by tieto prostriedky použil na kúpu veci počas manželstva, táto vec by patrila do BSM a na jej vklad (t.j. peniaze, ktoré použila) by sa muselo prihliadať pri vyporiadaní BSM a tieto peniaze by sa jej podľa § 150 Občianskeho zákonníka museli vrátiť. O spoločný úver by šlo iba v prípade, ak by ste zmluvu o pôžičke (úvere) podpísali aj Vy. Ak počas manželstva však manželka vykonala nejakú splátku na svoj úver, tak túto sumu (splátku) musí vrátiť do BSM a tá sa bude vyporiadavať.