Som povinný platiť neprimerane vysoké úroky z omeškania?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Prešov

Otázka: Som povinný platiť neprimerane vysoké úroky z omeškania?

Som povinný platiť nebankovým subjektom úroky z omeškania na základe poskytnutej pôžičky? Platí na nich nejaký zákon? Naúčtovali mi veľké úroky.

Odpoveď: Som povinný platiť neprimerane vysoké úroky z omeškania?

Dobrý deň, dopad poskytovania finančných prostriedkov zo strany nebankových spoločností bežným občanom, bol v posledných rokoch mimoriadne diskutovanou spoločenskou témou, na základe ktorej došlo k viacerým právnym úpravám, ktorých cieľom je chrániť slabšiu stranu zmluvy o úvere, zmluvy o pôžičke alebo inak označenej zmluvy, ktorej predmetom je dočasné poskytnutie peňažných prostriedkov fyzickej osobe. Právnu úpravu ochrany tejto fyzickej osobe, v právnej teórie označenej pod pojmom spotrebiteľ, upravuje predovšetkým zákon č. 129/2010 Z.z. o spotrebiteľských úveroch a o iných úveroch a pôžičkách pre spotrebiteľov, v spojení s príslušnými ustanoveniami Občianskeho zákonníka. Uvedené predpisy upravujú viaceré povinnosti pre poskytovateľov pôžičiek, ako napr. posúdiť schopnosť spotrebiteľa splácať poskytnutý úver a jeho príslušenstvo. Taktiež zakazujú pod hrozbou absolutnej neplatnosti dohodnúť v takých zmluvách neprimerane vysoký úrok za poskytnutú pôžičku, výšku úrokov z omeškania, prípadne ďalšie sankcie. Z uvedených dôvodov je v prípade neprimerane vysokých úrokov z omeškania, súd oprávnený takú zmluvnú podmienku vyhodnotiť ako neprijateľnú a preto za absolutne neplatnú.

Úroky z omeškania teda môžu požadovať ale nesmú byť vysoké. To, čo znamená "vysoké", závisí od konkrétnych okolností prípadu.