Sme štyria dedičia RD,štyria chceme predať jeden nesúhlasí.

Online právna poradňa
Oblasť práva: Košice

Otázka: Sme štyria dedičia RD,štyria chceme predať jeden nesúhlasí.

Dobrý deň, sme piati dediči rodinného domu. Štyria z nás chceme predať rodinný dom, jeden však nesúhlasí. Je možné predaj realizovať aj bez jeho súhlasu? Ďakujem.

Odpoveď: Sme štyria dedičia RD,štyria chceme predať jeden nesúhlasí.

Dobrý deň,

ak ste dedičia a prebieha dedičské konanie, potom s majetkom patriacim do dedičstva nemôžete voľne nakladať, pokiaľ dedičské konanie nie je právoplatne skončené. Musíte počkať na ukončenie dedičského konania, avšak v rámci neho sa môžete dohodnúť na spôsobe vysporiadania dedičstva (napr. že dom pripadne len niektorým dedičom, alebo že pripadne všetkým do podielového spoluvlastníctva). Po tom, ako dôjde k zmene zápis vlastníckych práv na katastri nehnuteľností, môžete sa ako podieloví spoluvlastníci dohodnúť o ďalšom užívaní spoločnej veci. Ak ste už vlastníci a chcete predať dom, ale jeden z Vás nesúhlasí s predajom, treba uviesť, že k prevode celej veci je nutný súhlas všetkých spoluvlastníkov, ktorí musia byť aj účastníkmi príslušného právneho úkonu (napr. kúpnej zmluvy). V zásade máte preto dve možnosti. V prvom rade, ak nechcete podiel na dome, tento môžete ponúknuť na predaj (nezabudnite však, že ostatní spoluvlastníci, majú predkupné právo, ibaže by išlo o prevod blízkej osobe). Druhou možnosťou je, že sa ako podieloví spoluvlastníci dohodnete na zrušení a vyporiadaní podielového spoluvlastníctva. Ak by ste sa nedohodli, rozhodne na návrh jedného z Vás o zrušení a vyporiadaní tohto spoluvlastníctva súd. Nikoho totiž nemožno nútiť, aby zotrval v spoluvlastníckom vzťahu proti svojej vôli. V konaní o vysporiadaní budete žiadať prikázať nehnuteľnosť iba vám štyrom, a 5-teho spoluvlastníka vyplatíte. Následne budete môcť nakladať s nehnuteľnosťou len vy štyria.