Ohováranie, ako sa môžem brániť?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Trenčín

Otázka: Ohováranie, ako sa môžem brániť?

Dobrý deň, potreboval by som poradiť, aké možnosti mám v prípade, že jeden z mojich profesorov si dovolil hovoriť nepravdivé a dosť záväzné informácie o mne iným žiakom. Konkrétne sa to týka distribúcie drog. V podstate ide o to, že mu niekto povedal o nejakom človeku, ktorý sa takto správa, a on si bez akýchkoľvek dôkazov alebo dôvodu všetko spojil so mnou. Je to dosť nepríjemná vec, keď sa takéto niečo dopočujete. Nemusí to byť nevyhnutne pravda, ale na neho to sedí a určite je podľa mňa schopný také niečo hovoriť. Bez akýchkoľvek dôkazov si dovolil povedať o mne iným žiakom, že predávam drogy (čo by som nikdy neurobil). Chcem sa Vás spýtať, aké mám možnosti a ako by sa to dalo riešiť, pokiaľ by zo jeho strany takéto správanie pokračovalo. Zaujíma ma tiež, či by bolo svedectvo jednej osoby postačujúce. Ocenil by som Vašu radu. Vopred ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Ohováranie, ako sa môžem brániť?

Dobrý deň,

v prípade, ak o Vás dotyčný šíri nepravdivé informácie existujú v podstate dve možnosti. Prvá je podať na neho občiansko právnu žalobu na ochranu osobnosti, žiadať, aby od konania upustil a napríklad sa Vám verejne ospravedlnil. Túto možnosť upravuje ustanovenie § 11 a nasl. Občianskeho zákonníka. Druhá možnosť je už v rovine trestného práva. Môžete na neho podať trestné oznámenie pre trestný čin ohovárania, avšak tu si Vás dovoľujem upozorniť, aby ste si boli skutočne istý a aby ste mali za preukázané, že tieto nepravdivé informácie šíri práve táto osoba. Inak sa vystavujete riziku trestného stíhania, pre trestný čin krivého obvinenia.