Ohováranie


Online právna poradňa
Oblasť práva: Nezaradené, Trnavský
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Ohováranie

Dobrý deň. Prosím Vás o radu. Môj bývalý manžel od rozvodu v roku 2009 podal na mňa niekoľko vymyslených oznámení na polícii, v roku 2010 ma dokonca udal na polícii, že zanedbávam výchovu deti. Doteraz neustále v každom súdnom konaní uvádza na moju osobu nepravdivé, ničím nepodložené informácie, alebo zatajuje informácie, ktoré by mi mohli pomôcť. Tvrdí o mne, že sa nestarám o deti, že deti obmedzujem v styku s ním, že deti zneužívam na pomstu, že každý deň kupujem a pozivam alkohol a cigarety, že sa mu vyhrážam. Môže sa toto jeho vyjadrovanie voči mojej osobe považovať za ohováranie alebo poškodzovanie dobrého mena? Ak áno, prosí, ako mám postupovať ďalej, aby to už konečné skončilo? Začínam mať zdravotné problémy spôsobené stresom. Ďakujem za skorú odpoveď.

Odpoveď: Ohováranie

Dobrý deň. Trestný zákon (ďalej len TZ) okrem iného upravuje aj trestný čin ohovárania. Základná skutková podstata spomenutého trestného činu je upravená v ustanovení § 373 ods. 1 TZ, podľa ktorého: „Kto o inom oznámi nepravdivý údaj, ktorý je spôsobilý značnou mierou ohroziť jeho vážnosť u spoluobčanov, poškodiť ho v zamestnaní, v podnikaní, narušiť jeho rodinné vzťahy alebo spôsobiť mu inú vážnu ujmu, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.“
Za vami opísaných okolností môžete teda zvážiť napr. podanie trestného oznámenia pre ohováranie. Trestný oznámenie je však treba formulovať tak, aby ste sa sama vyhli prípadnému trestnému stíhaniu pre krivý obvinenie (ustanovenie § 345 TZ).
Nie je tiež vylúčené, že pokiaľ by konanie Vášho bývalého manžela nedosahovalo intenzitu trestného činu, mohol by byť prejednaný v priestupkovom konaní.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmoPodotázka: Ohováranie (Nezaradené)

Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať terajšia partnerka môjho ex ma ohovára na Facebooku. Tvrdí, že som ich okráda, a že som môjho ex podvádzala a podobne. Toto napísala môjmu priateľovi, ktorý sa kôli tomu aj rozišiel. Ako by som to mala riešiť alebo čo robiť. Ďakujem.

Odpoveď: Ohováranie

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 01.08.2019)

Dobrý deň,

Trestného činu ohovárania sa v zmysle ustanovenia § 373 ods. 1 dopustí ten, kto o inom oznámi nepravdivý údaj, ktorý je spôsobilý značnou mierou ohroziť jeho vážnosť u spoluobčanov, poškodiť ho v zamestnaní, v podnikaní, narušiť jeho rodinné vzťahy alebo spôsobiť mu inú vážnu ujmu.

Za vami opísaných okolností môžete teda zvážiť napr. podanie trestného oznámenia pre ohováranie. Trestný oznámenie je však treba formulovať tak, aby ste sa sama vyhli prípadnému trestnému stíhaniu pre krivý obvinenie (ustanovenie § 345 TZ).

Je však možné, že v konečnom dôsledku bude trestné oznámenie zastavené a uvedený skutok bude prejednaný iba v rámci priestupkového konania. 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Ohováranie (Nezaradené)

Dobrý deň, už dlhší čas nám sused robí problémy. Uráža nás a hovorí nám, že klameme ( ale bez svedkov ). Tentoraz na konaní stavebného úradu nás obvinil s falšovania dokumentov, čo je samozrejme úplný nezmysel. Bohužiaľ v očiach ostatných účastníkov teraz vyzeráme ako nejakí podvodníci. Otázka: Môžeme na neho podať trestné oznámenie za ohováranie? - Ak áno, kam sa to podáva? Čo stojí podanie? - Môžeme žiadať písomne ospravedlnenie alebo finančnú náhradu za nemajetkovú ujmu? - Čo sa udeje ak prehráme? Niektorí svedkovia sa určite budú tváriť, že nič nepočuli. Budeme musieť zaplatiť trovy za konanie? Aká suma? Ďakujem.

Odpoveď: Ohováranie

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 12.06.2017)

Dobrý deň, ak sa obrátite na orgány činné v trestnom konaní a podáte oznámenie o skutočnostiach nasvedčujúcich tomu, že mohlo dôjsť k spáchaniu trestného činu, tak za toto oznámenie neplatíte žiadne poplatky. Na orgány činné v trestnom konaní má právo sa obrátiť každý a podať oznámenie o týchto skutočnostiach. Ak by aj po prešetrení celého skutku mali orgány za to, že skutok podozrivého nie je trestným činom, Vaše trestné oznámenie odmietnu (prehráte). Dôležité je však v trestnom oznámení používať podmieňovacie vety, aby ste nemohli byť obvinený z krivého obvinenia. Nemajetkovú ujmu alebo ospravedlnenie by ste s vyššou úspešnosťou mohli uplatniť v občiansko-súdnom konaní v rámci ochrany osobnosti. Toto konanie je však už spojené s poplatkovou povinnosťou a tiež v prípade "prehry" budete musieť protistrane nahradiť jeho trovy súdneho konania. 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Ohováranie (Nezaradené)

Dobrý deň, Objednal som si firmy kúpeľňové komponenty. Pán prišiel navrhol nám komponenty. Po zaplatení peňazí bol jeho prístup neprofesionálny a celé dodanie tovaru bolo odlišné ako bolo dohodnuté. Po skončení predaja som sa rozhodol napísať na internet negatívne hodnotenie na danú firmu. Daný majiteľ predajne sa mi teraz vyhráža fyzickým napadnutím a súdnym procesom za ohováranie. Kto je v práve? Ďakujem za odpoveď .

 

Odpoveď: Ohováranie

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 22.03.2017)

Dobrý deň, pokiaľ ste nebol spokojný s predajom resp. s tým spojenými službami, mohol ste uplatniť reklamáciu podľa ust. zákona o ochrane spotrebiteľa /ust. § 18/.

Pokiaľ sa jedná o následné zverejnenie Vašej nespokojnosti s uvedeným predávajúcim ako dodávateľom vhodejším bolo skôr podať  na  Slovenskú obchodnú inšpekciu /www.soi.sk/. Pred kúpou môžete si overiť niektorých obchodníkov napr. na stránke Slov. asociácie pre elektronický obchod, prípadne pozrieť recenzie obchodníka. Fyzické napadnutie je neprípustné.  Podnet na SOI  môžete uplatniť aj  teraz následne. Návrh na súd podať môže,  otázkou dokazovania bude ním tvrdené ohováranie, nakoľko  toto spočíva v zmysle ust. Trestného zákona ú 373/  v uvedení nepravdivých  údajov :  Kto o inom oznámi nepravdivý údaj, ktorý je spôsobilý značnou mierou ohroziť jeho vážnosť u spoluobčanov, poškodiť ho v zamestnaní, v podnikaní, narušiť jeho rodinné vzťahy alebo spôsobiť mu inú vážnu ujmu, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.

 


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole


Musíte súhlasiť s podmienkami.Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk